Na stres kojem su izložena stabla ne možemo mnogo utjecati, ali možemo brzom reakcijom ublažiti faktore stresa i pomoći stablu da se kroz jednu do tri godine prilagodi novonastalim uvjetima.
To znači da se stablima može pomoći brzom reakcijom kao i ljudima kada dođu u stanje stresa. Kada čovjeka dovezu na odjel hitne medicine prvo mu daju infuziju sa otopljenom hranom i elektrolitima, pa onda započnu pretrage i terapija. Isto tako i stablu prvo treba dati potrebne nutrijente i vodu preko koje ono jedino može apsorbirati nutrijente.
Kada stablo dođe u stanje temperaturnog stresa (temperatura zraka iznad 36 stupnjeva Celzijusa neprekidno kroz duži period) nekontrolirano se otvaraju puči i voda iz listova i provodnog sustava počinje nekontrolirano izlaziti u atmosferu. Posljedica je odbacivanje osušenih listova, pojava suhih vrhova grana, pad turgora tj. tlaka u listovima, znači pad vitaliteta.
Kroz takve nebranjene otvore - puči, ulaze u list patogene gljive, bakterije, štetnici.
Ljudi tada kažu da su stablo napale razne bolesti te počinju prskati stablo fungicidima, baktericidima i insekticidima ne shvaćajući da su to posljedice stresa.
No, mora se reagirati na uzrok, a to je hitno dodavanje vode i poticanje aktivnosti i rasta korijena, tj. hitno izvlačenje stabla iz stanja stresa. To zbog toga jer kada su visoke temperature, obično nema kiše duži period, korijen ne može više vući vodu iz tla i polako prestaje funkcionirati, zamire mu aktivnost.
Jedino što pokreće korijen su voda i tvari koje mu potiču aktivnost i vitalitet, kao i obnova mikrobioma tla. Poznato je da korisne simbiotske gljive opskrbljuju korijen vodom, a za uzvrat od stabla dobivaju produkte asimilacije - šećere.
Našim istraživanjima i predanim dugogodišnjim radom na revitalizaciji stabala uspjeli smo naći formulaciju prirodnih komponenata koja djeluje na korijen i to smo patentirali kao hrvatski proizvod za revitalizaciju stabala, korijena i mikrobioma tla - HERBAFERTIL®.