Marina Malenica u rubrici Priroda od
Koji su sve razlozi za liječenje? Što time postižemo?
Marko Delivuk od
Isto Vam vrijedi i za zube kod zubara.‌

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

2 odgovor(a)

+13 glasa
Fatima Kapić od

Prema riječima dvojice urbanih šumara  Maksa Udova i Tina Udovča više se isplati i jednostavnije je oporaviti bolesno stablo nego posjeći, izvaditi panj, zasaditi drugu sadnicu, čekati desetljećima da naraste i opet se iznova suočiti s problemom bolesnog drveća. Umjesto parka imamo plantažu sadnica koje oboljevaju tek što izrastu u drva zbog nezdravog tla.

Zbog toga su izmislili Herbafertil. To je pripravak koji služi za obnavljanje, rast i razvoj korjena drveta. Svaka vrećica tokom godine pomaže da izraste oko 6kg novog korijena. Obično se u drvo ugrađuje 6 do 7 vrećica što znači da tokom godine se razvije oko 42kg novog korjena koji će upijati hranjive tvari i zemlje i distribuirati ostatku drveća. Time se drvo može uspješno oporaviti. Ovaj proces oporavka drveća podrazumjeva da se na stablu izbuši 6 do 7 rupa i ugrade vreće sa pripravkom. Ne buši se korijen da se ne bi oštetio a stablo se buši odmah do korjena,odnosno početni dio stabla.

Hrvoje Hleb od
Pljuca kao za paintball :)
Nino Marić od
Možda i je ista "pljuca", samo je "metak" drugačiji - vrećica s pripravkom. :)
+9 glasa
Maks Udov od
prije odabran od Marina Malenica
 
Najbolji odgovor

Kada govorimo o urbanim stablima, obično uvijek pred očima imamo sliku nekog lijepog parka, drvoreda ili soliternog stabla široke zelene krošnje, zdravog i lijepog, sa veselim pticama na granama i bogatom sjenom u podnožju.

No, pri tome nikada nemamo na umu onoga tko je sadio to stablo i kada, već ga uzimamo zdravo za gotovo, tu je i naše je. Trebali bi uvijek imati na umu da su ih prije mnogo godina sadili naši roditelji ili naši djedovi, kako bismo mi mogli uživati u zelenilu. A mi dobijemo nešto besplatno i bez truda i teško nam je i skupo čak i  brinuti dovoljno o tome.  Ne njegujemo, ne zalijevamo, prekopavamo korijenje, oštećujemo deblo i koru.

Kada to shvatimo, postat će nam jasno da ova stabla koja mi sada sadimo neće hladiti nas,  već našu djecu.

Zato se više isplati pravovremeno liječiti i njegovati postojeća stabla nego ih oštećivati, zanemarivati, dovesti do propadanja i onda im amputirati grane, rušiti, otpremati drvni materijal, vaditi bagerom korijen, nabavljati novu sadnicu, saditi, koliti i opet njegovati i zalijevati bar tri godine da se ne posuše.

Za to postoji čak i financijski izračun koji jasno iskazuje da je trošak liječenja postojećeg stabla znatno niži nego trošak rušenja i sadnje novog stabla.

Umjesto male brige i troška napravili smo si veliku brigu i trošak i tako stalno i ponovno. Izgleda da teško učimo...

Slična pitanja

2 odgovora 629 👀
Znatko predstavlja

Ecommerce & marketing konferencija

Zagreb
4. 10. 2024.

KUPI ULAZNICU
Znatko predstavlja seminar

Ken Honda 2024


Financijska sloboda i "novčani EQ"

Zagreb
12. - 13. 10. 2024.

KUPI ULAZNICU
Znatko predstavlja

SUPERPRODAVAČ 2024


Umjetna inteligencija u službi prodaje

Zagreb
24. - 25. 10. 2024.

KUPI ULAZNICU
Znatko predstavlja

Najnoviji trendovi u IT industriji

Zagreb
28. i 29. 11. 2024.

KUPI ULAZNICU

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

14.9k pitanja

24.0k odgovora

9.3k komentara

1.7k korisnika

...