Kokain je prije svega "party drug". No, za razliku od ostalih koje uglavnom čine psihodelici, za kokain nema ni započinjanja rasprave - kokain je opasan.
Zbog svog jakog djelovanja, izazivanja euforije i zezanja s hormonima sreće koje luči naš mozak, kokain brzo razvija ovisnost. On stimulira centralni živčani sustav pa je ovisnika najlakše prepoznati po tome kako se mijenja njihovo ponašanje.
On/ ona nakon konzumacije dobiva novu "dozu" moći i samopouzdanja, a raspoloženje joj se naglo mijenja. U jednom trenu je hiperaktivna i uzbuđena, dok ju u drugom sve iritira i depresivna je kad kokain popusti.
Može doći i do povećane agresivnosti i paranoje, ali i halucinacija ili deluzija (iako ova droga u srži nije psihoaktivna). Uz to se vežu i razdražljivost te napadi bijesa.
Osoba također gubi interes za aktivnosti i društva za koja je nekad marila.
Drugi skup faktora je opsesivnost i fokus na drogu (faktori se poklapaju s ostalim težim ovisnostima):
- Stalno razmišljanje o sljedećoj dozi ili o načinima kako nabaviti kokain.
- Laži i manipulacija kako bi se prikrilo korištenje droge ili osigurala financijska sredstva za kupovinu.
- Nemar prema obavezama, poput posla, obitelji ili društvenih odnosa, dok je sve podređeno nabavljanju kokaina
Fizički simptomi su nesanica, gubitak apetita, brz govor i nemir te kratkoročni fizički simptomi poput proširenih zjenica, krvarenja iz nosa (ako je osoba šmrkala kokain) te pojačanog znojenja.
Dolazi i do zanemarivanja osobne higijene te zdravlja zato što sav fokus odlazi na nabavku još doza. S tim u par ponekad dolazi tajnovitost. Osoba ovisna o drogi, pa tako i kokainu, često izbjegava bliske ljude te mijenja krug ljudi s kojima se druži.
Zadnje i vjerojatno najuočljivije: ovisnik o kokainu odjednom ima potpuno drugačiju financijsku situaciju. Radi se o skupoj drogi te se ovisniku na žalost, u njegovom mentalnom sklopu, čini da nema izbora nego nastaviti trošiti veliku većinu dostupnih sredstava na još kokaina.