Crkva nije zastupala taj stav, evo i dokaza:
https://christusrexhrvatska.blogspot.com/2022/10/srednjevjekovna-ravna-zemlja.html
Izdvajam: "Ideja o ravnoj zemlji nikada nije bila nauk Katoličke Crkve, kao što se to često tvrdi. Tako je primjerice crkveni otac Augustin, kojeg se naziva osnivačem kršćanske filozofije, zemlju u 5. stoljeću opisao kao „masu kuglastog oblika“. Biskup Adam iz Bremena se u 11. stoljeću čudio „poganima“, koji u vezi s tumačenjem nekih prirodnih fenomena nisu uzeli u obzir kuglasti oblik zemlje."
"Poznata sv. Hildegarda iz Bingena u jednoj knjizi u 12. stoljeću opisuje Zemlju kao „pješčanu zemaljsku kuglu“ i daje tiskati odgovarajuću sliku. Najutjecajniji teolog svih vremena, Toma Akvinski, sažeto piše u 13. stoljeću u svojoj Summa Theologica: „Astrolog po pomrčini sunca i mjeseca utvrđuje da je zemlja okrugla.“ Za svako stoljeće srednjeg vijeka mogli bi se navesti brojni drugi izvori."
"ideja da su ljudi u srednjem vijeku vjerovali u ravnu zemlju tek se sredinom 20. stoljeća probila u naše školske udžbenike. Prije toga se srednji vijek skoro uopće nije okrivljavalo u školskim knjigama naših krajeva."
"Istraživanja su pokazala da se ideja o ravnoj Zemlji srednjeg vijeka daleko raširila nakon publikacije Irvingovog polufikcijskog bestselera i tako pomalo ušla u američke školske udžbenike. U 20. stoljeću se mit o ravnoj Zemlji ponovno uklonilo iz američkih školskih udžbenika jer u SAD-u školske publikacije prije objavljivanja uobičajeno prolaze intenzivnu stručno-znanstvenu prosudbu, što u Njemačkoj i Austriji (očigledno) nije slučaj.
Nakon objave Irvingove knjige je ideja o ravnoj zemlji srednjeg vijeka za mnogobrojne kolektive 19. i 20. stoljeća postala temeljni element identiteta. Antiklerikalni kritičari Crkve poput Andrewa Dicksona Whitea i Johna Williama Drapera koristili su ovu ideju da bi na kraju 19. stoljeća propagirali „tezu konflikta“ – predodžbu da znanost i religija nisu spojive. Draper čak govori o crkvenoj „dogmi o ravnoj zemlji“."