Turizam u Hrvatskoj se kronološki dijeli na:
- predsezonu (ugrubo to je - proljeće)
- sezonu (ljeto)
- po(st)sezonu (jesen)
Ako turističku sezonu (tokom ljeta) razlikujemo od predsezone i posezone, onda svakako možemo reći da sezona je brojčano podbacila. Turističke rezultate državnih institucija ćete samo čuti kako govore da je sve super i bolje DO OVOG TRENA. Kako to objašnjavaju, ako ne lažu?! Ima razlog zašto, ali da ponovim još jednom - turistička sezona je podbacila. Ali ne i predsezona!!! Zato jer je bitan izbor riječi. Pazite dalje...
Naime, još od lockdown-a svaka predsezona (i postsezona, ali ne znamo ju još za ovu godinu iako možemo isto predpostaviti) je sve bolja i bolja. Ukupno jest predsezona slabija od sezone, ali predsezona svake godine značajnije je bolja od prethodne godine. Brže raste predsezona nego sama sezona. Sezona čak i lagano pada. Ali ako gledamo prosjek od početka godine do sada, što uključuje i predsezonu i sezonu, turizam u Hrvatskoj NIJE podbacio! Upravo predsezona spašava statistički sezonu i "u tom grmu leži zec".
Drugi problem koji spominje i sam Ministar turizma, priznaju ga i sami mali iznajmljivači, i tu će se mnogi složiti, to je da su im i 2024. prihodi i popunjenost manja. To pokazuje i službena statistika za sezonu. I u čemu je kvaka? Već sam gore napisao da nije da ima manje turista. Turista kroz cijelu godinu ima sve više! Ali prevelik je broj malih iznajmljivača koji svoju ponudu gostima drže ponajviše samo tokom sezone, a manje tokom predsezone i postsezone. Mali iznajmljivači bujaju svake godine i ima ih na tržištu sve više (ponuda smještaja se povećava), ali potražnja na tržištu (gosti) ne raste tom brzinom. Kada je manja potražnja u odnosu na ponudu, normalno da pada i promet malim iznajmljivačima u turizmu.
Znači statistički, ovisno kako gledate, kod nas je ove godine turizam ili podbacio ili nije. Nadam se da sam razriješio ovu enigmu oko hrvatskog turizma nakon lockdown-a. Od sada kada ovo znate - dobro čitajte izjave što piše o turizmu u Hrvatskoj.