GIF je bitmap image format. To u suštini znači da je to format odnosno način na koji će se se slika prikazati na zaslonu našeg računala, tableta ili mobilnog telefona. GIF nam je vrlo vjerojatno većini ostao "urezan" u sjećanju kao "format koji podržava animacije". GIF u biti podržava (kao format) do 8 bitova po točki (pixelu) što mu omogućava da jedna slika napravi referenci na svoju paletu boja do 256 različitih boja što je 1987. godine kada je GIF prvi put predstavljen od strane tvrtke CompuServe - bila jako lijepa stvar. Podrška za animacije je također bila velika stvar kao što i dan danas pamtimo kada vidimo da nečiji avatar na forumu ima ".gif" ekstenziju - ekstenziju prema kojoj možemo lako razlikovati GIF od JPEG-a ili običnog Bitmap formata.
Potreba za GIF formatom je bila velika budući da je bio potreban standard koji će zamijeniti tipične crno-bijele slike koje smo 1987. godine mogli vidjeti na računalima (to je npr. CompuServe napravio kako bi uljepšao svoj " Download area" te zamijeno RLE format koji je već bio previše star i arhaičan po tehnološkom pitanju.
Nakon toga je došlo još mnoštvo ideja koje su postale dio GIF-a i koje su gore navedene te implementirane u ono što danas zovemo GIF formatom. Jedna zanimljivost vezana uz tu priču je i ona da je GIF jedan od prva dva formata koji se počeo redovito koristiti na web stranicama (drugi je ibo XBM - crno/bijele slike - opet!).
GIF slike su kompresirane koristeći LZW (Lempel-Ziv-Welch) tehniku komprimiranja (lossless data tipa) kako bi se umanjila veličina slike bez narušavanja njezine kvalitete.
Kada koristiti GIF? To pitanje se može odgovoriti na način: "Da li gore navedene karakterisitke ispunjavaju moje zahtjeve?". U principu se GIF koristi kada:
-
Želimo da slika ima unutar sebe animaciju
-
Želimo zadržati popriličnu kvalitetu slike s što manjom veličinom datoteke
-
Kada grafika koju koristite koristi relativno mali broj boja te slika ima dosta oštrih rubova
-
Kada postoji veliki dio uniformirane boje na jednom području
Na kraju treba naglasiti da je tu PNG format koji smanji datoteku još više (i pri tome se ne gubi na kvaliteti), nije limitiran na 256 boja kao GIF te ima bolju odnosno kvalitetniju transparentnost.