GIF format o kojem sam se već raspisao je već 1989. godine izašao u inačici 89a pod vodstvom tvrtke CompuServe koja je u to vrijeme bila "enhanced" inačica odnosno - unaprijeđena, bolja, upgrade za godine koje sljiede. Zašto? Pa eto, svidjela im se ideja animiranih GIF slika, a korisnicima to nikako nije na odmet bilo niti je danas kada još uvijek znamo koristiti GIF format.
Karakteristike GIF formata su da je limitiran na 256 boja, veoma dobar za umjetnost s oštrim rubovima (kao što su logotipi s limitiranim brojem boja), a koristi ih se i za izradu "sprite" podataka za video igre. GIF se također koristi kako bi se zadržala poprilična kvaliteta slike s što manjom veličinom datoteke. GIF je svakako karakterističan i po tome da je podrška za njega gotovo totalno i univerzalno rasprostranjena.
Kako napraviti animirani GIF? Pa, postoji više načina kao i uvijek, ali navedimo dva najlakša i najstandardnija:
-
Online servis je nešto odlično po pitanju ovakvih zadataka jer samo odete na web stranicu koja nudi osnovni set alata za izradu GIF animacija. Ovo je jedna od takvih stranica: MakeGIF. Jednostavnost, brzina, fleksibilnost te naravno - stabilnost jer se sve izvodi na udaljenom poslužitelju.
-
Drugi izbor je da koristite alate za uređivanje digitalnih slika kao što je Photoshop (točan vodič kako to napraviti u ovoj aplikaciji imate na YouTube servisu.
Moguće je od nekog video sadržaja napraviti GIF animaciju s određenim alatima. Evo i za to nekoliko rješenja:
-
LiceCap će vam omogućiti da snimite video, pozadinu ili bilokoji drugi dio vašeg računala i odmah ga pretvorite u GIF animaciju. Alat dolazi s mnoštvom mogućnosti dodatnog ugađanja no opet je iznimno jednostavan za korištenje.
-
Free Video to GIF je nešto malo više jednostavnije prirode pa je i to alternativa vrijedna pohvale
-
Online servis Video2Gif će zadovoljit one koji ipak ne žele instalirati novi softver na računalo za ovu rabotu