JPEG ili prošireno Joint Photographic Experts Group je tkz. "lossy compression" methoda za komprimiranje digitalne fotografije. Ekstenzije koje možemo pronaći da obilježavaju ovaj tip datoteka su: .jpg, .jpeg, .jpe, .jif, .jfif i .jfi.
Danas je ovo jedan od najraširenijih "lossy compression" methoda te stupanj kompresije može biti namješten tako da u principu vi uvijek imate kontrolu nad time "koliko se čega gubi, a koliko ostaje". JPEG tipično ostvaruje 10:1 kompresiju (deset naprema jedan) na kojoj se u biti niti ne vidi neka velika razlika u kvaliteti osim u veličini datoteke što nama upravo treba. Dakle JPEG ima zadatak, uvijek je isti - što bolja kompresija uz što manje gubitke koje vi kontrolirate. Maksimalni broj pixela odnosno točaka za JPEG je 65535 × 65535 točaka.
Kako bi koristio "lossy" format kompresije (lossy enkodiranje podataka je metoda koja komprimira podatke uz to da gubi određene detalje o slici, a time se i gubi kvaliteta za razliku od loseless metode kompresije) JPEG koristi DCT matematičku operaciju koja pretvara svaku sliku/polje video sadržaja u 2D domenu odnosno frekvencijsku domenu (transfer domenu) nagon čega posebnim sustavom izračuna dolazi do gotovog sadržaja za korisnika.
JPEG je najbolji za fotografije koje trebaju biti male, ali opet ne želite izgubiti previše. JPEG nije dobar za slike s tekstom ili velikim blokovima boja jer tkz. "crisp" linije stvaraju blur efekt te se boje mogu promijeniti. Zašto se JPEG koristi? Zato jer donosi odličan omjer izgubljenog i dobivenog plus sve uz vašu kontrolu pa je stoga logički ustvrditi da je i to jedan od razloga njegove popularnosti. Na kraju dana isto treba naglasiti da je i sam korisnik odnosno čovjek svojim dugim zadržavanjem na ovom formatu napravio jednu vrstu "standarda" gdje možemo stalno vidjeti JPEG slike i to se još neće dugo promijeniti osim ako ne stigne neki revolucionarni format lossy tipa kompresije. Osim toga – JPEG se već toliko integrirao na svoju poziciju da ne postoji photo editor koji ga ne podržava i to više njegovih derivata ili inačica.