Kada sam 2008. godine pokrenuo svoju tvrtku, radio sam iz sobe. Takav način rada predstavljao mi je izazov u odvajanju privatnog od poslovnog, pa sam čim sam mogao, 2010. godine, iznajmio ured.
Od tada uglavnom radim iz ureda. Na početku sam bio "one-man army" i dijelio ured s jednim freelancerom. Kasnije, kako je posao rastao, iznajmio sam drugi ured i počeo širiti tim. Nije bilo potrebno da se dogodi korona da bih timu dao povjerenje i fleksibilnost da rade odakle žele. Povremeno su koristili tu mogućnost, ali su i dalje 90% vremena dolazili u ured.
Smatram da je za izgradnju tima to izuzetno važno—taj socijalni aspekt, milijun sitnih mikrointerakcija koje se događaju u uredu ili tijekom pauze uz kavu. Razgovarao sam s prijateljima koji su izgradili vrlo uspješne tvrtke i svi dijelimo uvjerenje da bi nam danas, u uvjetima gdje malo tko želi doći u ured, bilo teško ponoviti taj uspjeh.
Nakon korone, uvjeti su se promijenili i situacija je otišla u ekstrem. Većini je u početku bilo teško naviknuti se na rad od kuće, ali kad su se navikli, bilo ih je teško vratiti. U mojoj tvrtki Agilo.com - Headless Ecommerce Development imamo hibridni način rada—minimalno dva puta tjedno dolazak u ured za sve koji žive u Splitu i okolici. Dodatnu fleksibilnost pružam po potrebi; primjerice, jedna zaposlenica je godinu dana radila iz Irske, a druga će sada mjesec dana raditi iz Berlina. Imamo i kolegu koji stalno radi remote iz Zagreba.
Vjerujem u svoj tim i nije mi bitno odakle rade, ali ako želim nastaviti graditi tvrtku i omogućiti svima napredak, važno je da se okupljamo, zajedno gradimo kulturu tvrtke, dijelimo znanje unutar tima, a da ne spominjem važnost mentoriranja juniora...
Da sam samozaposlen ili da radim remote za neku tvrtku, definitivno bih često radio iz coworking prostora.
Za mene je važno upoznavati ljude, učiti od njih, dijeliti svoja iskustva i biti dio zajednice.
Toni Trivković
Osnivač Agilo.com tvrtke i Split Tech City udruge
Povežimo se na LinkedIn-u