Tijelo vina je pojam koji opisuje njegovu punoću i težinu u ustima. Ono varira od tankog, preko srednjeg do punog tijela, a utječe na njega kombinacija različitih faktora.
Ekstrakt, glicerol, alkohol i način vinifikacije ključni su čimbenici koji određuju punoću vina. Što je veći sadržaj ovih komponenti, to je vino punijeg tijela. Dodatno, malo-laktična fermentacija i odležavanje na talogu (sur lie) također doprinose povećanju punoće.
Važno je napomenuti da tijelo vina treba biti u skladu s njegovim podrijetlom i sortom grožđa. U posljednje vrijeme svjedočimo trendu proizvodnje vina s punijim tijelom, što ponekad dovodi do gubitka karakterističnih svojstava pojedinih sorti.
Nedostatak tijela često ukazuje na preranu berbu ili prevelike prinose, što se smatra manom vina. S druge strane, prekomjerna punoća može prikriti druge aromatične karakteristike vina.
Punoća vina je usko povezana s njegovim okusom i teksture. Na primjer, Žilavka dozrijevana u drvenim bačvama na finom talogu ima puno tijelo, za razliku od mlade Žilavke koja je lagana i svježa.
Sorte grožđa se razlikuju po sadržaju ekstrakta, posebno tanina, koji utječu na strukturu i tijelo vina. Također, dužina fermentacije utječe na sadržaj alkohola u vinu, a time i na njegovo tijelo.
Ukratko, tijelo vina je važan element koji utječe na njegovo cijelokupno doživljavanje. Razumijevanje faktora koji utječu na punoću vina omogućuje nam da bolje cijenimo različite stilove vina i da odaberemo ona koja najbolje odgovaraju našim preferencijama.