Vino iz tetrapaka, kartona, bag in box... više je naziva, ali u principu govorimo o istome. Ovo je jedan od najčešćih vinskih mitova i vrlo je uvriježeno mišljenje da ovakva vina nisu dobra i da su loše kvalitete. Sigurno da ćete naći i loše promjere ovakvih vina ali pakiranje u staklenu bocu također nema garanciju kvalitete. Vino koje je namjenjeno za odležavanje, mora biti pakirano u staklo.
U mnogim zemljama poput Francuske, Italije, Španjolske i Grčke gdje je vino jednostavno dio obroka, konzumacija vina iz tetrapaka je svakodnevna praksa, jer vina iz takvih pakiranja i jesu "vina za svaki dan". Što to zapravo znači? Obično se radi o vinima koja nemaju kompleksnost, odnosno sadrže samo primarne, voćne arome, svježija su i sasvim u redu za svakodnevnu komzumaciju. Vina iz tetrapaka mogu trajati od 4 do 6 tjedana nakon što ih otvorite, što je pogodno za sporu kozumaciju. Vrlo je vjerojatno da će trajati i duže ako ih držite na hladnom. Vino iz staklene boce, vrlo brzo će izgubiti arome nakon otvaranja, te će izdržati svega par dana.
Cijena ovih vina obično je vrlo prihvatljiva i pogodno je kupiti takva vina ako imate neka veća druženja recimo. Osobno, takva vina najčešće konzumiram ljeti na odmoru u Grčkoj, mi ga zovemo vino za plažu, jer je obično vrlo lagano i bez problema možete ubaciti i koju kockicu leda u čašu (još jedan mit, koji obično govori da se to nikako ne smije).
U našim trgovinama možete naći sasvim solidne primjere ovakvih vina, kao što su Graševina Iločkih podruma ili crni cuvee Benkovac, proizvođača Badel 1862.
Ako birate vino za neku posebniju prigodu, ili možda organizirate neku manju večeru za prijatelje doma, preporučila bi da ipak birate buteljirano vino malo kompleksnijih aroma.