Zimsko računanje NIJE ništa posebno prirodnije. Vrijeme općenito kao pojam je društveni konstrukt - kojeg je osmislio čovjek. Pa tako i minute i sate i dane, itd. Stoga je realno ili prirodno iskoristiti to kako nam najbolje odgovara.
- Bitno je jedino i samo: da li želimo imati promjenu između ljetnog i zimskog računanja vremena, ili - ne želimo?
Ako kako smo već kao ljudi osmislili vremenske zone po cijelom svijetu, hajdemo ih se pridržavati na trenutak dok ovo objašnjavam. I one su isto društveni odnosno ljudski konstrukt, ali onda znamo da je Hrvatska jedna od najistočnijih zemalja o ovoj vremenskoj zoni, i ima najkraći dan od svih zemalja na europskom Mediteranu (osim Albanije). Tako da ako itko ne treba stalno sadašnje tzv. "zimsko prirodno vrijeme" - onda je to Hrvatska.
Nije Turska slučajno ostala stalno na ljetnom. Španjolska i Francuska su na "duplom ljetnom" računanju vremena. Recimo da svi oni ukinu i ostave zimsko, još uvijek bi bili sat unaprijed od prirodnog sunčevog podneva (astronomsko vrijeme). A neki kod nas žele imati još zimskije nego što je prirodno! Pa da imamo još stisnutiju špicu sezone u mjesec dana jer po zimskom računanju vremena mrak bi na moru turistima, iza Velike Gospe, bio već u 18.30. A i rujnu i listopadu da ne spominjem ovdje u svom odgovoru. Po meni je to ludost! I onda zora u lipnju da bude u 4 sata ujutro. Pitam se samo - kome to treba?!?
Pomicanje sata je pametno iskorištavanje dnevnog svjetla prilagođeno sva naša četiri godišnja doba. Pogotovo za zemlje koje su neprecizno u nekoj vremenskoj zoni, ili još gore, najistočnije u izabranoj zoni - a kao što je upravo Hrvatska!!! Pogotovo istok Hrvatske.
Poljska npr. gleda ljetno računanje vremena kao staro originalno vrijeme. Ni Hrvatska tako ne bi puno pogriješila. Ali eto, mi imamo već 50 godina - kompromis u obliku pomicanja kazaljki na satu dva puta godišnje. I držim da je tako najbolje!