Evo što sam OpenAI (ChatGPT) kaže o tome:
OpenAI je 31. listopada 2024. predstavio funkciju SearchGPT unutar ChatGPT-a, čime ulazi u konkurenciju s velikim pretraživačima poput Googlea. Za razliku od tradicionalnog pretraživanja, korisnici mogu dobiti odgovore u obliku razgovora uz uključene poveznice na izvore. Ova kombinacija olakšava pronalazak informacija i smanjuje potrebu za posjećivanjem više web-stranica.
Unatoč tome, Google ostaje jak igrač, zahvaljujući svojoj ogromnoj bazi korisnika, duboko integriranim uslugama i preciznosti u oglašavanju.
Pitanje hoće li Google postati nepotreban ovisi o daljnjem razvoju i prihvaćanju ovakvih inovacija te o tome kako će obje tvrtke prilagoditi svoje strategije.
Sam SearchGPT pojavio se previše nedavno da bi donosili zaključke. Google se pojavio u kolovozu 1996., te je tijekom godina izgradio debelu prednost. Na početku su osnivačima govorili da odustanu jer je nemoguće da postanu imalo inovativan Internet pretraživač. Rekli su im da su jednostavno zakasnili.
No tadašnje tražilice su bile užasno spore, nisu se mogle koristiti s drugim upaljenim uređajima (npr. TV-om) i bilo je potrebno listati i po nekoliko "stranica" rezultata da bi pronašli ono što nas zanima.
Skoro sve na Googlu pojavljuje se unutar prve (eventualno druge) stranice. Na brzini su dobili tako što su unutar svoje tražilice minimalizirali broj podataka koji nude. Zato je stranica izrazito lagana i brzo se pokreće.
Google danas još nije izgubio prestiž. Preko 80 posto pretraživanja ide upravo preko njega. No da bi tu poziciju održali,, morat će smisliti neka nova rješenja. Jer dio pretrage (npr. recepte) oduzima mu i TikTok. To su u Googlu shvatili, te su u top rezultate počeli uvrštavati upravo videa s te aplikacije. Pitanje koliko ovakvih, djelomičnih, konkurenata Google može podnijeti.