Maja Zorić u rubrici Obrazovanje od

Kako tehnologija oblikuje budućnost obrazovanja?

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

2 odgovor(a)

+10 glasa
Fatima Kapić od
Tehnologija čini obrazovanje više zabavnim i slikovitim. Učenje je prije razvoja tehnologije manje-više bilo isto.

Sa razvojem audio aparata počele su se puštati kasete i CD-ovi što je bio novi pristup ka učenju novog jezika i učenju da se netko sluša i razumije

Nakon toga nastupilo je vrijeme kada su u školama počeli da se koriste računari, projektori ne samo za predmet Informatike već i na drugim predmetima kako bi vizualno prikazali učenicima neke primjere i videe iz prirodnih ili društvenih nauka. Na taj način se željelo da učenici usvoje znanje na zabavniji način

Nakon toga je nastupila era novih tehnologija ne samo u vidu aparata već i u vidu novog oblika nastave. Razvojem VR-a, Online učionica,...  nastoji se učenicima učiniti predmete interesantnim i zabavnim. Na primjer pomoću VR mogu da realno dožive neki predio kao da su tamo što je izuzetno zabavno za predmete poput povijesti i geografije.

Tokom corona virusa đaci su pratili online nastavu a i danas postoje online kursevi ili akademije gdje je moguće slušati predavanja.

Ali učenike je uvijek zanimalo kako eskivirati nastavu.
+9 glasa
Dario Barić od
odabran od Maja Zorić
 
Najbolji odgovor

Tehnološki napredak je nezaobilazan dio modernog društva. Pretpostavljam da to svi znamo. Onda se i njegov utjecaj sve više osjeća i u obrazovanju. Digitalna revolucija donosi brojne mogućnosti za personalizaciju učenja. A onda je tu i poboljšanje kvalitete nastave. Dodajem i - širenje pristupa obrazovanju. Novi koncepti. Sve je pomalo drugačije, ali krenimo redom...

Meni se čini da je jedna od najvećih prednosti tehnologije u obrazovanju - mogućnost personalizacije učenja. Zahvaljujući takvim nekim adaptivnim softverima, danas još dodatno i umjetnoj inteligenciji, svaki učenik ili đak može dobiti obrazovni sadržaj koji je prilagođen njegovim baš za njega tzv. individualnim potrebama. To znači da učenici koji brže napreduju mogu ići brže dalje, dok oni kojima je potrebno više vremena mogu dobiti dodatnu podršku. enlightened Da je barem toga bilo kada sam ja išao u školu.

Eto, sada nam svi ti digitalni alati i sve te edukacijske platforme omogućuju fleksibilno učenje.

Bilo kada i bilo gdje! Bilo kojom brzinom!

Neki to zovu e-učenje, koje postaje sve popularnije među mladima (imamo online akademije!). U edukaciju je uključena i gejmifikacija s interaktivnim sadržajima poput simulacija i kvizova. Onda se i učenje čini zanimljivijim i učinkovitijim. Sjetio sam se i alata za suradnju na daljinu, koji omogućuju učenicima da rade zajedno na projektima, bez obzira gdje se nalaze.

Virtualna (VR) i proširena (AR) stvarnost otvaraju nove mogućnosti za tzv. imerzivno učenje. Tu Vam učenici mogu istraživati razne povijesne događaje, znanstvene koncepte i daleke svjetove na interaktivan način. Jer tako su u mogućnosti za dublje razumijevanje gradiva (ako imaju potrebu za time).

Umjetna inteligencija (AI) igra sve važniju ulogu u obrazovanju. Već sam ju spomenuo, ali da pojasnim. Inteligentni tutorijali danas mogu pružati personaliziranu podršku učenicima (i to sam spomenuo gore), ali ne i kako rade - odgovaraju na pitanja učenika da nauče gradivo s razumijevanjem i neprekidno tako prate njihov napredak. Također, jednog dana će umjetna inteligencija automatizirati proces vrednovanja, pa će osloboditi nastavnike da se više posvete interakciji s učenicima. No, vidjeti ćemo kako će to ići.

Velike baze podataka i analitika omogućuju prikupljanje i analizu podataka o učenju. To onda nastavnicima pruža uvid u učinkovitost nastavnih metoda. To im isto omogućuje da prilagode nastavu prema potrebama učenika, iako to može sugerirati umjetna inteligencija iz gornjeg odlomka.

Dakle, jasno je da tehnologija nudi brojne prednosti - ali postoje i neki izazovi. Digitalni jaz, odnosno nejednaka dostupnost tehnologije u svijetu, može pojačati postojeće nejednakosti u obrazovanju. Osim toga, prekomjerna upotreba tehnologije može dovesti do ovisnosti i smanjenja pažnje (ima dosta znanstvenih istraživanja na tu temu), dok prikupljanje i korištenje podataka o učenicima zahtijeva pažljivo razmatranje pitanja privatnosti (GDPR).

Mislim da sam se za sada dosta raspisao.

Možda Vas zanimaju i ova pitanja...

2 odgovora 196 👀
2 odgovora 325 👀
1 odgovor 180 👀
1 odgovor 325 👀
1 odgovor 686 👀

🎂🎉

Znatko je u prosincu 2024. napunio svojih 11 godina postojanja!

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

15.4k pitanja

25.0k odgovora

9.9k komentara

1.7k korisnika

...