Povezala bi to s mišljenjem da se prave tabu teme vide po ulasku na stand up komedije. Slušanjem komičara i uočavanjem tema o kojima se ne smiju šaliti može se zaključiti koje su prave tabu teme odrađenog društva.
Na sličan način, kroz tekstove, stihove i emocije koje prenose često se odražava kolektivno raspoloženje, društveni problemi, politički stavovi i kulturne promijene kroz koje društvo prolazi. Kao što komičari, s druge strane, ipak podižu neke rubne teme, muzika često isto može biti način da se izraze frustracije, nade ili nezadovoljstva.
Kada društvo prolazi kroz određene krize muzika tog razdoblja često odzvanja pesimističnim ili čak buntovničkim tonovima stihova i melodija. U periodima blagostanja (neki bi rekli i prosperiteta) dominiraju vedriji i optimističniji zvuci. Kao za naciju, ovo vrijedi i za odvojene društvene skupine unutar nacije.
Oboje, i komedija i muzika, na svoj način oslikavaju kako se društvo osjeća bez da o tome direktno i naširoko govore. Umjesto toga služe se slikovnim i opisnim stilskim sredstvima, kao i anegdotama.