Zamislite Božić bez Djeda Božićnjaka. Teško, zar ne? Ovaj veseli starčić s bijelom bradom i crvenim kaputom postao je toliko ukorijenjen u našoj kulturi da ga je gotovo nemoguće zamisliti odvojenog od blagdana. No, jeste li se ikada zapitali kako je ovaj lik nastao i tko je zaslužan za njegovu popularnost? Odgovor leži u rukama američkih novinara, koji su tijekom 19. i 20. stoljeća oblikovali i širili legendu o Djedu Božićnjaku, pretvarajući ga u globalni fenomen.
Od svetog Nikole do globalne ikone
Priča o Djedu Božićnjaku kakvog danas poznajemo započinje daleko u prošlosti, s legendom o svetom Nikoli. Ovaj grčki biskup, poznat po svojoj dobroti prema siromašnima, postao je inspiracija za brojne priče i legende diljem Europe. No, upravo su američki novinari i pisci odigrali ključnu ulogu u oblikovanju i popularizaciji lika koji će postati univerzalni simbol Božića.
Rođenje moderne legende
Pjesma koja je sve promijenila: Godine 1823. Clement Clarke Moore napisao je pjesmu "A Visit from St. Nicholas", poznatiju kao "Twas the Night Before Christmas". Ova pjesma opisuje malog, veselog čovjeka koji na Badnju noć dolazi na saonicama vučenim sobovima i puni čarape darovima. Mooreova pjesma postavila je temelj za mnoge moderne karakteristike Djeda Božićnjaka, uključujući njegovu vezu s darivanjem, sanjkama i sobovima.
Vizualna transformacija
Ilustrator Thomas Nast, radeći za časopis Harper's Weekly, dao je vizualni identitet ovom novom liku. Njegove ilustracije iz sredine 19. stoljeća prikazivale su Djeda Božićnjaka kao bucmastog, veselog starca s bijelom bradom i crvenim kaputom. Nastov lik postao je standardni prikaz koji je prepoznatljiv i danas.
Komercijalizacija i Coca-Cola
Krajem 19. i početkom 20. stoljeća, Djed Božićnjak postao je i komercijalni simbol. Tvrtka Coca-Cola, želeći povezati svoj proizvod s blagdanskim duhom, angažirala je ilustratora Haddona Sundbloma koji je stvorio još zaobljeniju i simpatičniju verziju Djeda Božićnjaka, koja je u kombinaciji s crvenom bojom postala zaštitni znak ove kompanije. Eto što je marketing!
Od američke ikone do globalnog fenomena
Američki novinari nisu samo oblikovali lik Djeda Božićnjaka već su ga aktivno promovirali kroz novine, časopise i druge medije. Oni su priče o svetom Nikoli prilagodili američkoj kulturi, naglašavajući vrijednosti poput obiteljskog zajedništva, darežljivosti i čarolije Božića. Tako je Djed Božićnjak postao simbol američkog identiteta i duha praznika.
Općenito objašnjenje
Zašto se sve ovo dogodilo na kraju i zašto je bihevioralni marketing kriv za sve ovo? Naime, lik Djeda Božićnjaka djeluje na našu maštu i budi osjećaj čuda i iščekivanja. On predstavlja nagradu za dobro ponašanje i simbol obiteljske sreće. Iako, kao i uvijek, postoje kritike na račun komercijalizacije Božića, činjenica je da je Djed Božićnjak postao ključni element božićnih proslava diljem svijeta, pokrećući ekonomiju i stvarajući brojne poslovne prilike. Pogotovo s razvojem komunikacija i putovanja, priča o Djedu Božićnjaku se proširila širom svijeta, prelazeći kulturne i jezične barijere. Marketinške kompanije ili marketinški odjeli korporacija su to itekako dobro - i osmislile, i prepoznale, i na kraju - masovno iskoristile - za ništa drugo doli - bolju prodaju.
Utjecaj na različite kulture
Iako je Djed Božićnak primarno povezan s američkom kulturom, on je tijekom vremena usvojen i prilagođen različitim kulturama svijeta. U mnogim zemljama postoje slični likovi koji donose darove za vrijeme zimskih blagdana, ali je Djed Božićnak postao najpoznatiji i najpopularniji.