Komunicirajte s partnerom kako biste razvili što kvalitetniji odnos. Objasnite mu svoje želje, potrebe i očekivanja, ali isto tako pažljivo saslušajte i uzmite u obzir njegove. Također nastojte odmah riješiti međusobne nesporazume kako se kasnije ne bi pretvorili u svađe i međusobno zamjeranje.
Pokažite toleranciju za partnerove negativne osobine i usmjerite se na pozitivne. Iako smo na početku veze skloni idealizirati našeg partnera, trebamo shvatiti da niti on nije savršen i da ima nekih osobina koje nam se ne moraju svidjeti, ali koje moramo poštovati. Umjesto na loše karakteristike, radije se koncentrirajte na sve one osobine koje vam se sviđaju.
Ne raspravljajte o bitnim pitanjima kad ste loše volje. Nastojte ne donositi važne odluke i razgovarati o ozbiljnim pitanjima koja se tiču zajedničke budućnosti kad ste neraspoloženi. Naime, bit ćete skloniji vidjeti stvari gorima ili težima nego što one uistinu jesu, a postoji i vjerojatnost da se rasprava zbog vaše loše volje pretvori u sukob. Bolje je ostaviti teške teme za neko drugo vrijeme kada budete bolje raspoloženi.
Svaki dan pokazujte da vam je stalo do partnera. Nije dovoljno samo govoriti partneru da ga volimo i da nam je bitan, treba to pokazati i djelima. Dovoljno je da učinite i male geste kojima ćete mu pokazati svoju pažnju i naklonost, ali važno je da to bude redovito, a ne samo određenim prilikama (npr. Valentinovo, rođendan, itd.)
Njegujte jednakost u odnosu. Nastojte stvoriti takvu vezu s drugom osobom u kojoj ćete oboje podjednako ulagati u nju. Pored toga, nastojte se ponašati prema partneru kako biste željeli da se on ponaša prema vama.
Budite nesebični. To znači da budete spremni podnijeti osobnu žrtvu kako bi vaš partner bio sretniji pa bilo da se radi i o sitnici poput popuštanja oko toga koji ćete film zajedno gledati u kinu. Nesebičnost i altruizam, osim što su karakteristike zrele osobe, također su važni čimbenici koji pridonose stabilnosti i zadovoljstvu u vezi.
Budite povezani s partnerom…ali zadržite vlastiti identitet. Dok smo u vezi, skloni smo svoje stavove, aktivnosti i interese u velikoj mjeri prilagoditi onima svojeg partnera. Iako je određena prilagodba nužna za uspješno funkcioniranje bilo kojeg odnosa, ipak pazite na to da ostanete dosljedni sebi i da njegujete svoje dosadašnje vrijednosti, aktivnosti i hobije. Ukratko, nastojte se i dalje razvijati kao pojedinac, a ne samo kao dio para.
Ne zanemarujte obitelj i prijatelje. Osobe koje su u vezi sklone su većinu vremena provoditi sa svojim partnerom. Međutim, obavezno pronađite dovoljno vremena za obitelj i prijatelje – sjetite se da su oni također bitan dio vašeg života i identiteta i da su bili uz vas još prije nego ste uopće i upoznali vašeg partnera.
Izvor:
Aronson, E., Wilson, T. D., Akert, R. M. (2005). Socijalna psihologija. Zagreb: Mate.
Berk, L. E. (2008). Psihologija cjeloživotnog obrazovanja. Jastrebarsko: Naklada Slap.