Evo ovako... Bitne karakteristike za ulazak u paušalni obrt kod poduzetništva su sljedeće:
- Manji su porezi !!!
- Manji su doprinosi !!!
- Ne moraju se voditi poslovne knjige !!!
- Jednostavnije je izdavanje računa (fiskalizacija) !!!
Kada nećete moći ući u paušalno oporezivanje?
Ako ste u sustavu PDV-a, ako ste tijekom ove godine imali primitke veće od 149.500 kn, ako imate izdvojenih registriranih pogona, ili ako se bavite trgovinom ili ugostiteljstvom.
Za ulazak u sustav "paušalnog obrta" potrebno je...
Osoba koja ostvaruje primitke od obavljanja samostalne djelatnosti obrta, u skladu s propisima o obrtu i samostalne djelatnosti poljoprivrede i šumarstva, može dohodak određivati u paušalnom iznosu ukoliko ispunjava sljedeće uvjete:
- nije obveznik poreza na dodanu vrijednost prema Zakonu o porezu na dodanu vrijednost (zbog izmjena Zakona o PDV-u, odnosno praga za ulazak u PDV na 230.000,00 kuna, u izmjenama Zakona o porezu na dohodak propisan dodatni uvjet za paušalno plaćanje poreza na dohodak)
- da ostvareni ukupni godišnji primici ne mogu biti veći od 149.500 kn,
- nema izdvojenih poslovnih jedinica
- nema izdvojenih proizvodnih pogona
- ne obavlja samostalnu djelatnost ugostiteljstva
- ne obavlja samostalnu djelatnost trgovine (obavljanjem djelatnosti trgovine ne smatra se djelatnost onih osoba koje su registrirane za obavljanje djelatnosti proizvodnje, a svoje proizvode prodaju na tržištu)
Ukoliko tijekom poreznog razdoblja prestanu postojati uvjeti za plaćanje paušalnog poreza na dohodak, Porezna uprava ukinut će doneseno rješenje o plaćanju paušalnog iznosa i donijeti rješenje o plaćanju predujma poreza na dohodak od samostalne djelatnosti (i onda nastupa obveza vođenja poslovnih knjiga).
Također, postoji danas i mogućnosti paušalnog oporezivanja obrtnicima koji djelatnost obavljaju u supoduzetništvu, tj. zajedničkom obrtu. Oni su dužni imenovati nositelja zajedničke djelatnosti koji je odgovoran za izvršavanje propisanih obveza.
Kako se prijavljuje / odjavljuje iz paušalnog obrta?
Jednostavno! Dovoljno je u roku osam dana prijaviti početak obavljanja djelatnosti. I to u Uredu za gospodarstvo u mjestu gdje imate prebivalište. Pri tome donijeti potvrdu o reguliranju Vašeg trenutnog statusa - da li ste zaposlen/nezaposlen/umirovljenik, ovisno o djelatnosti potvrdu o nekretnini u kojoj ćete obavljati obrt, te za kraj još samo kopiju osobne iskaznice i to je sve.