Zoran Jurić u rubrici Osobni razvoj od
promjena rubrike od Znatkica
Kako se definira za nekoga da li je pametan ili nije? Gdje je granica pametnosti? Koja je njena povezanost sa inteligencijom? Jesu li to istoznačnice ili ne? Dakle, što znači - biti pametan?

IQ je mjera inteligencije, EQ emocionalne inteligencije, ... a kako se mjeri pamet?

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

6 odgovor(a)

+13 glasa
Iva Murat od

Inteligencija i pamet nisu jedno te isto. Inteligenciju je moguće mjeriti testovima inteligencije, ali ni to nije uvijek najbolji pokazatelj nečije inteligencije. IQ testovi uglavnom mjere samo logičko-matematičku i verbalnu inteligenciju dok postoji puno različitih vrsta inteligencije. Jedna od njih je i emocionalna inteligencija o  kojoj se ne govori toliko, a izuzetno je važna za normalno funkcioniranje. Inteligencija se često povezuje sa životnom snalažljivosti koju isto tako baš i ne možemo mjeriti testovima inteligencije. S inteligencijom se rađamo, ali ipak ju do neke mjere možemo razvijati tijekom života. Pamet, s druge strane je nešto s čime se ne rađamo, nego ju stječemo tijekom života. Za pamet nema nekog mjerila u obliku testa. Pamet se stječe kroz obrazovanje, čitanje, učenje...

+12 glasa
Kuzma Topić od

Biti pametan je nesto za sto nemas tocno mjerilo, emocionalna inteligencija i IQ su samo neki od nacina testiranja nasih sposobnosti.
Biti pametan je mogucnost i brzina snalazenja u novonastaloj situaciji. Ovdje se moze mjeriti IQ gdje se mjeri snalazenje u nekakvim matematickim problemima, dok se kod EQ mjeri sposobnost osobe da prepozna tude emocionalno stanje te da reagira na njega.
Nema nigdje tocne granice pametnosti, imas samo nekakva mjerenja koja pokazuju kako tko prolazi na IQ/EQ testu.

Ovde imas primjer EQ testa:

http://www.ihhp.com/free-eq-quiz/

I IQ testa:

http://www.free-iqtest.net/

+12 glasa
Arya Oberoj od

Pozdrav! 

Mislim da biti pametan znači uži pojam od inteligencije. Na inteligenciju gledamo kao na šire znanje i snalažljivost u situacijama u svim poljima u životu. A pametni smo u odnosu na pojedina polja u svom životu. 

Mislim da inteligenciju sami razvijamo kroz iskustva i doživljaje, a da informacije koje će hraniti ''pamet'' stječemo u obrazovnim ustanovama, načitavanjem, istraživanjem, proučavanjem.

Zato nekad postoji razlika da su osobe pametne (uspješne u određenom polju svog života tipa karijera) ali nisu inteligentne u drugim poljima svog života (tipa međuljudski odnosi).

Ovo je samo neko moje shvaćanje! Drago mi je ako će ti možda koliko toliko pomoći u pronalasku odgovora za tvoju znatiželju, ali slobodno mi ukaži da sam u krivu. :D

+10 glasa
Nikolina Šrajbek od
Biti pametan i inteligentan preklapa se u nekim područjima, ali nema isto značenje.

Inteligentnost je karakteristika s kojom se rađamo, za što je dokaz postojanje intelektualnih teškoća koje su razvojno i cjeloživotno stanje. S druge strane, tijekom života možemo naučiti kako biti pametni.

Inteligentan je onaj koji je snalažljiv u kognitivno zahtjevnim zadacima te u nepoznatim i novim okolnostima, a pametan će čovjek umjesto snalažljivosti upotrijebiti naučeno znanje, odnosno informacije koje je tijekom života pročitao i naučio.

Testovi inteligencije koji se koriste za mjerenje iste mogu pokazati koliko je osoba pametna, ali samo u nekoj mjeri s obzirom na to da takvi testovi zahtijevaju i kognitivnu snalažljivost koja je inteligentnom čovjeku prirođena.
Maja Zorić 25.09.2024. pitanje u rubrici Osobni razvoj od Maja Zorić Što znači "biti glup"?
+7 glasa
Erik Vidović od
Ne mogu reći, nisam stručnjak, mislim da mi je pamet dala otkaz ili ja njoj, ali pamet bi, po nekoj logici morala uključivati i iskustvo te se kombinirati s inteligencijom. Kad je netko pametan, radi stvari na optimalan način i što bezbolniji, neće si upropastiti život, neće raditi ono što se unaprijed zna da je osuđeno na propast, znat će kad se treba povući ili kad treba nastaviti pa neće ići toliko srčano kao nepametni junaci koji idu u vatru. Pamet bi morala isključiti brzopletost i rastresenost.
+6 glasa
Marina Malenica od

Za biti pametan dobro je imati inteligenciju, ali nekad je previsoka inteligencija upravo ono što koči čovjeka da bude bolji. Jer s visokom inteligencijom često dolazi i tvrdoglavost i egoizam koji ljude sprečava da budu pametni.

Zato se mnogi tvrdoglave na pozicijama u kojima zaista nisu stručni i nemaju prevelike šanse da uspiju. S te strane, nekad su pametniji manje "pametni" ljudi (oni za koje smatramo da su neinteligentni), jer mogu uvidjeti svoje sposobnosti i skloniti se s puta.

Umjesto toga, pamet podrazumijeva sposobnost da uvidimo što možemo, a što je ipak preveliki zalogaj. Ona nam omogućuje da vidimo gdje ćemo potrošiti previše energije da bi se isplatilo, gdje ćemo možda i nastradati ili nekoga povrijediti jer smo jednostavno neadekvatni za to.

Ali pamet može biti i proračunat ulazak u nešto u čemu nismo toliko stručni. Svi nam govore da se to stoga ni ne isplati ili nas gledaju kao da smo ludi, dok mi znamo da će nam se taj izlazak iz zone komfora jednom isplatiti.

U takvim situacijama treba biti proračunat. Egu ne smijemo dopustiti da se zainati i da počnemo glumatati pred ostalima kako bi sakrili neznanje. Ali ako smo se već u nešto opustili, pametno je iskoristiti priliku da se razvijemo.

Možda Vas zanimaju i ova pitanja...

2 odgovora 575 👀
4 odgovora 413 👀
1 odgovor 1.4k 👀
1 odgovor 276 👀
1 odgovor 267 👀
1 odgovor 482 👀
2 odgovora 410 👀
Lovro Gorup 27.09.2020. pitanje u rubrici Zabava od Lovro Gorup
1 odgovor 59.2k 👀
2 odgovora 4.6k 👀
Znatko predstavlja

Blockchain tehnologije

Zagreb
14. - 16. 01. 2025.

KUPI ULAZNICU
Znatko predstavlja

Ući, rasti i poveži se!

Zagreb
22. 02. 2025.

KUPI ULAZNICU

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

15.5k pitanja

25.2k odgovora

10.1k komentara

1.7k korisnika

...