Razlika je u:
1. Obrazovanju (završenom fakultetu)
U Hrvatskoj, psiholog završava fakultet psihologije na Filozofskim fakultetima, Hrvatskim studijima u Zagrebu ili na Hrvatskom katoličkom sveučilištu koji su svi sastavljeni od preddiplomskog (3 godine) i diplomskog studija (2 godine). Nakon završenog preddiplomskog studija stječe se akademska titula prvostupnika (bacc.), a nakon diplomskog studija magistra psihologije (mag.). Daljne obrazovanje mogu nastaviti na poslijediplomskog studiju.
S druge strane, psihijatar je doktor medicine sa završenom specijalizacijom za psihijatra. Dakle, nakon završenog Medicinskog fakulteta, osoba još mora završiti specijalizaciju koja traje 60 mjeseci (5 godina).
2. Području rada
Psiholozi mogu nakon završetka studija usmjeriti svoj rad prema mentalnom zdravlju i postati klinički psiholozi te raditi na odjelu psihijatrije sa liječnicima, ali također postoji širok spektar drugih područja na kojima psiholog može djelovati. Mogu poučavati psihologiju u srednjim školama i na fakultetima, raditi u školi te se baviti poteškoćama u učenju, u kadrovskim službama poduzeća ili imati privatnu praksu. Psiholozi djeluju u gotovo svim domenama ljudskog život pa je tako i područje rada psihologa zaista raznovrsno.
Psihijatar s druge strane dijagnosticira poremećaje mentalnog zdravlja te propisuje lijekove, za što psiholog, s obzirom da nije liječnik, nije ovlašten. Također usmjeravaju pažnju na kemijske neravnoteže u mozgu koje su česta podloga psihičkih poremećaja. Nedostatak ili višak neurotransmitera izaziva disbalans koji čovjeku onemogućuje kvalitetan život i uzrokuje brojne smetnje. Pacijenti budu upućeni psihijatru od strane liječnika opće prakse ili psihologa kako bi došli do ispravne dijagnoze i osigurali mu ispravnu terapiju.
3. Liječenju
S obzirom da je već iz prethodno napisanog jasno da su ovo, makar srodne, vrlo različite struke, jasno je da je i pristup liječenju drugačiji. Klinički psiholozi provode intervjue, psihološka testiranja, savjetovanja i psihološke tehnike, dok psihijatar nakon uzimanja anamneze postavlja dijagnozu te propisuje određenu psiho- i farmakoterapiju.
Izvor: https://e-usmjeravanje.hzz.hr/psiholog