Vegetarijanci su osobe koje ne jedu meso (naravno u meso spada tkivo bilo koje životinje, npr. ptica, mekušaca, riba). U uporabi su nekada i pojmovi laktovegetarijanca, ovovegetarijanca. Laktovegetarijanci ne konzumiraju meso, ali konzumiraju mlijeko i mliječne proizvode, dok ovovegetarijanci ne konzumiraju meso, ali konzumiraju jaja. Vegetarijanci koji jedu i mlijeko i jaja bi se prema tome zvali laktovovegetarijanci.
Vegani su osobe koje ne jedu ništa što je životinjskog podrijetla što između ostalog uključuje i jaja, mlijeko i med.
Postoji i frutirijanski način prehrane. Frutirijanci se hrane isključivo biljnim plodovima kao što su jabuke, rajčice, tikvice ili avokado.
Zanimljive su još i kategorije pescovegetarijanaca i fleksterijanaca. Pescovegetarijanci ne jedu meso ptica i sisavaca, ali jedu meso riba, mekušaca i drugih žvotinja. Fleksterijanci se pak pridržavaju vegetarijanske prehrane osim u posebnim prigodama kada jedu meso (što bi zapravo bila prehrana slična prehrani naših predaka). Dvojbeno je mogu li se takvi načini prehrane nazvati vegetarijanskim.
Razlozi vegetarijanstva i vegnstva su različiti, a najčešće su zdrastveni, religijski ili etički. U užem smislu vegetarijanstvo i vegeanstvo su samo načini prehrane, no s obzirom na razloge zbog kojih se osobe tako hrane mogu postati i način života.
Neke od poznatih povijesnih osoba koje su bili vegetarijanci su Siddhartha Gautama, Pitagora, Leonardo da Vinci, Mohandas Gandhi, Bernard Shaw, Nikola Tesla, Adolf Hitler i Albert Einstein.