Uhljeb tj. uhljebiti znači postaviti na neku stvarnu ili izmišljenu poziciju ili radno mjesto osobu koja često nema stručne i profesionalne kvalifikacije, a na to se mjesto postavlja zbog rodbinske, zavičajne, prijateljske ili stranačke pripadnosti. Najčešće u javnom sektoru, no ima sličnih primjera u svijetu korporacija, pogotovo onih međunarodnih. Što je radni kolektiv manji - to je mogućnost/vjerojatnost uhljebizma manja.
Ono što je zajedničko svim vrstama uhljebljivanja je da za zapošljavanje ili postavljanje na neku poziciju nisu presudni kriteriji stručnosti, iskustva i interesa, već pozicija moći uhljebljivača koji postavljanjem uhljeba po rođačkoj, prijateljskoj ili stranačkoj liniji gradi svoju klijentelističku mrežu dužnika i/ili glasača, ili doprinosi većoj takvoj mreži.
Riječ uhljeb može se upotrebljavati u dva značenja:
- Ovom su skloni internet libertarijanci i anarhokapitalisti, označava sve one koji plaću primaju iz državnog proračuna. Budući da je novac koji primaju nije došao iz slobodne razmjene, već je otet silom, smatra se da je svako primanje plaće iz državnog budžeta moralno neopravdano. U želji da slikovito opišu poziciju onih čiji prihodi dolaze od otetog novca, koriste riječ uhljeb.
- Neki konzervativac i minarhist riječ uhljeb koristi u onom značenju u kojoj se ona većinom upotrebljava: Uhljeb je osoba koja prima plaću iz državnog proračuna za rad koji ne rezultira stvaranjem dodate vrijednosti u smislu proizvodnje dobara ili pružanja usluga koji korisnicima istih povećava kvalitetu života. Liječnik ili vatrogasac nisu uhljebi samo zato jer primaju plaću iz državnog proračuna, iako bi naravno svima bilo bolje kada bi ta plaća dolazila iz dobrovoljne razmjene.
Ovi drugi udaraju pečate, provode besmislene regulative, šalju jedni drugima ovjerene papire, ... I tu čak nije najveći problem u tome što oni ne stvaraju novu vrijednost, već što onemogućuju drugima da stvore novu vrijednost u slobodnim razmjenama.
Očiti primjer je Ministarstvo poduzetništva koje svake gdoine troši oko 700 milijuna kuna poreznih obveznika. Međutim, najveće zlo tog Ministarstva nije u tome što potroše toliki novac, već u tome što zagorčavaju poduzetnicima život na sljedeće načine:
- propisuju minimalne tehničke uvjete
- propisuju profesionalne licence,
- bave se kojekakvim suludim regulativama,
- izmišljaju parafiskalne namete, itd.
Djelatnici tog Ministarstva ne samo da ne stvaraju novu vrijednost, već intenzivno i neumorno rade na destrukciji kapitalnih dobara te onemogućavanju ljudima da rade.
P.S. Evo pročitajte i kako prevesti riječ "uhljeb" na engleski jezik.