Gume za žvakanje se proizvode od baze, sladila, tvari za omekšavanje i zgušnjavanje, aroma, sredstava za bojenje i konzervansa. Većinu tih sastojaka naše tijelo može probaviti- osim naravno, baze koju danas u većini žvakaćih guma čini lateks. No, da napokon izbrišemo onaj mit da žvakaća ostaje u nama godinama.
Kao i svaka hrana koju naš probavni sustav ne može razgraditi (tj. enzimima usitniti na građevne jedinice i iskoristiti za energiju ili izgradnju), žvakaća guma nepromijenjena prolazi i kao takva se izlučuje. Dakle, u ljudskom organizmu bi to izgledalo ovako:
- U ustima se pod utjecajem alfa amilaze ugljikohidrati razgrađuju na molekule glukoze ( u ovom slučaju, zaslađivači i boje)
- Gutanjem prolazi kroz jednjak i dolazi u želudac. U želudcu pepsin razgrađuje proteine na aminokiseline (ako su arome sastavljenje od proteina)
- Nakon želudca, žvakaća guma (točnije, ono što je ostalo od nje nakon djelovanja enzima) dolazi u tanko crijevo i podliježe promjenama nakon djelovanja enzima koje stvara gušterača, poput lipaze koja djeluje na masti. U tankom crijevu dolazi do apsorpcije hranjivih tvari, tj. građevnih jedinica koje smo dobili prethodno razgradnjom.
- U debelom crijevu se uglavnom resorbira voda i oblikuje fekalna masa. Samim time i naša žvakaća guma postaje dio te mase i izlučuje se.
Tako da, možeš biti miran kako žvakaća guma koju progutaš neće ostati u tebi godinama, niti se zalijepiti za stijenke tvog probavnog sustava. Ipak, treba biti na oprezu, jer gutanjem veće količine može doći do akumulacije i posljedične konstipacije i boli. Također, gutanje žvakaćih guma kod djece može doći do gušenja pa se isto ne preporuča.
Izvori:
http://www.pjesmicezadjecu.com/zasto-kako/kako-se-radi-zvakaca-guma.html#ixzz6UA6laGAH
https://www.ck12.org/c/life-science/digestive-system-enzymes/lesson/Enzymes-in-the-Digestive-System-MS-LS/