Tomislav Gatara u rubrici Zdravlje i medicina od
Zašto u filmovima ili kod nas privatno kod psihoterapije pacijent/klijent može ležati dok razgovara?

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

2 odgovor(a)

+3 glasa
Domagoj Dumančić od

Poštovani Tomislav,

ležanje na kauču ili dvosjedu prilikom terapija zapravo se češće pojavljuje kao scena u filmovima nego u stvarnom životu. No oni psihoanalitičari i psihoterapeuti koji koriste kauč rade to zbog povećanog komfora i komocije pacijenta. Kako bi Vama bilo lakše promišljati o sebi i otkrivati svoje tajne? Sjedeći na neudobnoj stolici gledajući psihoterapeutu u oči ili ležeći na kauču i puštati da Vam misli lete?

Također, psihološki se ležanje često povezuje s pozicijama u kojima su ljudi najranjiviji i za koja vežu snažna emotivna iskustva: spavanje i sanjanje, intimni odnosi, vraćanje osjećaja kada smo kao beba ležali u krevetiću... Asocijacija s tim radnjama u pacijentu izaziva dublje i snažnije misli što pacijenta čini više otvorenijim i iskrenijim, a to je daleko potrebnije u liječenju. Sigmund Freud je otkrio kako u psihoanalitičkim sesijama pacijent često povezuje svoja osobna iskustva sa psihoterapeutom te ukoliko je psihoterapeut sam više kao nekakva pozadina (što i jest kada pacijent leži i ne gleda u njega) tada se stvara iluzija da pacijent govori samom sebi bez filtera.

+2 glasa
Arya Oberoj od

Pozdrav!

Slučaj kada se prilikom terapije sa psihijatrom, psihologom, leži na kauču je karakterističan za početak tjelesno orijentirane terapiju.

Povijesno gledajući, u početku su doktori sa svojim pacijentima vodili razgovor sa razumne udaljenosti, s vremenom se u praksu uvela metoda gdje je pacijent ležao, a doktor je i dalje bio negdje u pozadini na razumnoj udaljenosti. 

Kako su znanstvenici sve više dolazili do otkrića da psihološki proces u našem umu ostavljaju posljedice na naše tijelo također, tako je došlo do razvitka prave tjelesno orijentirane terapije (bioenergija, itd.).

Da bi se čovjek mogao opustiti, dovoljno je opustiti jedan od dva sastavna naša elementa (duh i tijelo). U trenucima kada smo na terapiji kod psihijatra ili psihologa i krenemo se prisjećati nekih događaja, mislim da je u tim trenucima lakše prvo opustiti tijelo, a s vremenom kroz razgovor, um će to slijediti.


Nadam se da malo uspjela doprinijeti Vašem razumijevanju ove tematike. (:

Možda Vas zanimaju i ova pitanja...

2 odgovora 462 👀
4 odgovora 826 👀
3 odgovora 920 👀
6 odgovora 673 👀
1 odgovor 254 👀
4 odgovora 1.9k 👀
Znatko predstavlja

Blockchain tehnologije

Zagreb
14. - 16. 01. 2025.

KUPI ULAZNICU
Znatko predstavlja

Ući, rasti i poveži se!

Zagreb
22. 02. 2025.

KUPI ULAZNICU

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

15.5k pitanja

25.2k odgovora

10.1k komentara

1.7k korisnika

...