Ovisi i o tome koliko ste spremni uložiti. Ali da ne generaliziramo, objasniti ću to na idući način.
Vidio sam osobe koje su sa malo sredstava, zaradile jako puno. A isto tako i one koje su na burzu došli sa jako puno, a otišli su sa "ništa". Jedina razlika između te dvije skupine je u pristupu prema poslu i stavu prema burzi.
O investiranju uvijek razmišljajte na dugi rok. I zapamtite da je obrana najbolji napad pa prvo krenite sa pasivnim i sigurnijim investicijama (npr. 3. mirovinski stup) i automatizirajte mjesečne uplate da dobijete na disciplini. Tek onda razmišljajte o investiranju u ETF-ove pa tek onda o aktivnom investiranja (ako vas taj dio uopće i zanima). Na dugi rok možete zaraditi jako puno novaca da postignete financijsku sloobdu, ali samo po sebi neće ako ne krenete.
Prvo i osnovno bez čega ne treba ni razmišljati o investiranju, je konstantna edukacija o osobnim financijama i investiranju. Investiranje je cjeloživotni proces (maraton, a ne šprint) i uvijek će biti nešto vrijedno za naučiti, a kako nam se bude povećavala razina znanja tako će nas pronalaziti i bolje prilike za investiranje.
I za kraj je potrebno reći da burza nije mehanizam za brzo bogaćenje kao što je to većinom prikazano u filmovima. Burza često zna biti kruh sa sedam tvrdih kora, a strpljivi uvijek naplate nestrpljivima, kako reče jedan od najpoznatijih investitora današnjice Warren Buffett.