Evo nekoliko savjeta za efikasnije učenje koji meni pomažu:
1. Pripremite si prostor za učenje
Naravno najbolje bi bilo da imate svoju sobu, ali ako živite u studentskom domu ili dijelite sobu s bratom ili sestrom to nije slučaj. Ako ste u takvoj situaciji, možete učiti u knjižnici ili se dogovoriti s cimerom ili bratom/sestrom da vam ustupe sobu. Bitno je da imate miran prostor bez distrakcija. Ugasite TV i maknite mobitel. Nekome za učenje treba tišina, a nekome pomaže slušanje glazbe. Odmah si pripremite sav pribor (knjige, skripte, biljške, olovke, markere, laptop...)
2. Metode učenja
Prvo s razumijevanjem pročitajte cijeli tekst (jedan članak ili lekciju). Zatim pokušajte svojim riječima ponoviti ono što ste pročitali. Ako niste sve zapamtili, ne brinite. Kod sljedećeg ponavljanja zapamtit ćete dodatne informacije. Važno je da ne učite sve napamet, nego da učite s razumijevanjem i da znate gradivo objasniti svojim riječima. Meni pomaže kad si kod prvog čitanja ono što je bitno podcrtam markerima. Možete koristiti različite boje za različite informacije. Npr. ono najvažnije je rozo, ono manje bitno je žuto, a ono što nije toliko bitno ali ipak to trebate pročitati može biti zeleno. Nemojte očekivati da ćete sve zapamtiti odjednom. Trebat će više dana i više ponavljanja.
3. Povezujte gradivo
Dobro je da povezujete gradivo koje trenutno učite s gradivom koje ste učili prije (npr. za prošli ispit). Također pokušajte povezati gradivo različitih predmeta.
4. Uzimajte pauze
Svakome je teško učiti 3-4 sata u komadu. Kada učite nekoliko sati bez prstanka gubite koncentraciju i pri kraju sve lošije pamtite, što dovodi do frustracije i odustajanja. Zato je potrebno uzimati pauze. Primjerice, nakon sat vremena učenja uzmite si 10 minuta pauze. U tih 10 minuta maknite se od stola, prošetajte, pojedite nešto slatko, poslšajte neku pjesmu, škicnite društvene mreže.. Samo pazite da se pauza ne oduži previše jer ipak se morate vratiti na učenje.