Depresija je prije svega poremećaj u središnjeg živčanog sustava, koji kasnije izaziva i hormonalni disbalans. Može biti izazvano vanjskim utjecajima (kao što su konzumacija droge i alkohola, nepravilna prehrana, slaba tjelesna aktivnost i premalo izlaganje suncu), ali može biti i genska predispozicija (rjeđe).
S obzirom da je ovo poremećaj koji se dijagnosticira u mozgu i izazvana je nepravilnim radom živčanog sustava, osoba koja može postaviti dijagnozu je liječnik - psihijatar.
Psihijatar također ima ovlasti izdati recept za lijekove kojima se liječi depresija. Postoji više vrsta i uzroka, te liječnik kroz analizu preporuči svakoj osobi lijek i dozu koja mu je potrebna. Za liječenje ovog poremećaja je također potrebna i podrška, te kroz razgovor psihijatar može pomoći osobi da se nosi sa onime što ju tišti. Njegova uloga je u ovome ključna, zato što su depresivne osobe vrlo osjetljive na vanjske podražaje, pa tako treba biti upoznat sa načinom na koji se vodi razgovor kako bi on bio produktivan. Psihijatar je također obučen da predvidi kako će se taj poremećaj razvijati s upotrebom lijekova te je pripremljen adekvatno reagirati na svaki odgovor koji dobije od svog pacijenta.