Koristila sam nekoliko različitih seruma vitamina C, ali nisam bila previše impresionirana niti jednim. Budući da ne poznajem tvoju kožu kao ti sama, ne mogu ti preporučiti proizvod, ali mogu podijeliti nekoliko savjeta.
Vitamin C u poslijednje je vrijeme vrlo popularna kozmetička supstanca, no to ne mora nužno značiti da je neophodan u svakoj rutini. Najprije si treba postaviti pitanje "Jesu li meni potrebni učinci vitamina C?", a potom vidjeti može li koža podnijeti negativne strane.
Koji su učinci vitamina C?
- posvjetljuje tamne mrlje
- briše sitne bore
- osvježava i pročišćava kožu
- ujednačava ten
- preventira uranjeno starenje kože
Negativna strana:
- brzo oksidira (gubi na učinkovitosti)
- kod osjetljive kože može izazvati iritacije i peckanje
- ne smije se koristiti istovremeno s benzoil peroksidom (česta supstanca u proizvodima za liječenje akni)
Ukoliko zaključuješ da je vitamin C prava stvar za tebe, možeš početi tražiti proizvod prema slijedećim kriterijima.
1. PH VRIJEDNOST
Vrijednost pH ispod 4 omogućuje serumu lakše prodiranje u dublje slojeve kože, ali suha i osjetljiva koža teže će podnostiti takvu kiselost, za takve tipove kože preporuča se pH-vrijednost između 5 i 7.
2. DERIVATI
Različita pH vrijednost dobiva se različitim derivatima askorbinske kiseline (vitamina C), time se dobiva ili gubi na učinkovitosti. Dodatkom fosfatne skupine dobiva se na stabilnosti, ali zato derivat slabije prodire u kožu. Askorbil glukozoid i palmitat omogućuju stabilnost, ali nije poznat stupanj konverzije u askorbinsku kiselinu. Za masnu kožu preporuča se L-askorbinska kiselina i natrijev askorbil fosfat koji su topivi u vodi i time prikladniji uz laganije proizvode. Suhoj i zreloj koži bolje odgovara askorbil-palmitat i tetraheksildecil askorbat, koji su topivi u masti i time bolje odgovaraju proizvodima za takav tip kože.
3. KONCENTRACIJA
Koncentracija vitamina C u proizvodima kreće se između 5% i 30%. Djelotvornost ovsino o koncentraciji utvrđena je na između 10% i 20%. Ponovno, masna koža bolje podnosi više koncentracije, dok je za suhu i osjetljivu kožu bolje koristiti niže koncentracije.
Kada po navedenim kriterijima izabrete proizvod, preostaje samo pravilno ga koristiti. Evo nekoliko savjeta:
- serum se koristi ujutro
- potrebno je koristiti UV-zaštitu
- serum se nanosi prije hidratantne kreme
- potrebno ga je skladištiti na tamnom i hladnom mjestu (kako bi se sprječila oksidacija)
- ako boja seruma prjeđe iz narančaste u smeđu, to znači da je oksidirao i ne smije se koristiti, oksidansi mogu naštetiti koži
- osim u serumima, vitamina C ima i u raznim hidratantnim kremama, kremama za sunčanje ili drugim kozmetičkim proizvodima (što je dobro za one kojima koža ne podnosi serume najbolje)
Opširniji članci za znatiželjne: