U takvim situacijama najbolje je uzeti predah od učenja i/ili posla, barem nakratko. Meni, primjerice, gledanje omiljene serije pomaže svrnuti misli. Kada sam nemotivirana za odrađivanje obaveza, pogledam jednu ili dvije epizode serije (može biti baš neka koju trenutno pratim, a često se dogodi i da pogledam neku humorističnu seriju poput "Prijatelja" zato što epizoda kratko traje i brzo popravlja raspoloženje). Nakon pogledane serije, skuham si šalicu kave i napravim ono što me veseli - u planer zapišem ciljeve učenja ili popis obaveza koje trebam izvršiti. Uredim planer šarenim bojama i tako se uspijem motivirati da krenem na učenje.
S učenjem uvijek počinjem od lakšeg prema težem. Uvijek ću prvo podcrtavati dio gradiva markerima, ispisivati bilješke šarenim bojama ili raditi mentalne mape. Kada sam neraspoložena ili nemotivirana, ovakvo postepeno učenje uvijek mi pomaže. Osim toga, ako se nikako ne mogu pokrenuti da ispunim obaveze koje imam, pozovem prijateljice na kavu zato što se nakon kratkog izlaska iz sobe i druženja s prijateljima, uvijek osjećam bolje.
Postoje dani kada se ne mogu motivirati otići na posao pa sam razvila neke strategije za samopoticanje. Primjerice, u online trgovinama pregledavam odjeću, nakit ili modne dodatke koji mi se sviđaju, spremam sve stavke u mobitel i napravim si mapu koja predstavlja listu želja koje ću ostvariti kada zaradim plaću. Isto tako, na papir često zapišem zašto sam u prvom planu uopće potražila posao i za što sve želim uštedjeti pa te ispisane papiriće zalijepim na ormar ili zrcalo u sobi, da mi tijekom dana budu podsjetnik zašto vrijedi zarađivati.
Kada nemam energije za učenje, uvijek mi pomaže nakratko odspavati, primjerice 20 - 30 minuta, nakon čega popijem šalicu kave. Za ovaj problem vrijede isti savjeti kao i za nemotiviranost.
Ideja je puno, a jedino je važno u motiviranju samog sebe biti kreativan i iskoristiti sitnice koje nas vesele u smjeru produktivnosti.