Ivana Basar u rubrici Priroda od
promjena rubrike od Znatko
Kako sve mogu koristiti limunsku kiselinu za kućanske potrebe?

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

6 odgovor(a)

+20 glasa
Ivana Horžić od
  • Limunska kiselina najčešće u kući se koristi za uklanjanje kamenca. To može biti kod kuhala gdje se par žličica limunske kiseline prokuha sa vodom u kuhalu. Ili se napravi pripravak od 15 dag limunske kiseline i 1L vode te se time pere kada, tuš kabina, perilica suđa ili odjeće...
  • Neki je koriste kao omekšivač. 10 dag limunske kiseline i 1 litra destilirane vode se pomiješa i izlije u dio za omekšivač. Može se dodati i par kapi eteričnog ulja za bolji miris. 
  • Za pranje kuhinjskih površina, ormara... Potrebno je pomiješati 30 dag limunske kiseline i 1 litru destilirane vode. Ta smjesa se doda u posudicu koja raspršuje tekućinu i pošpricati dijelove koje želite. Nakon toga ih se prebriše kao i uvijek. 
  • Super je pomoć za vračanje sjaja staroj vunenoj odjeći. Potrebno je vunenu odjeću ostaviti neko vrijeme u 5 dag limunske kiseline i 5 litara vode. Nakon toga odjeća se opere kao i uvijek. 
+17 glasa
Augustina Kolak od
  • dubinsko čišćenje lonaca i kuhala- jedna od najčešćih primjena limunske kiseline u kućanstvu. Samo otopite ovaj sastojak u vrućoj vodi i ulijte u željenu posudu. Temeljito će očistiti nakupine kamenca
  • uklanjanje prljavština i nakupina iz perilice za posuđe- doadte dvije žlice limunske kiseline i jednu žlicu sode bikarbone gdje inače stavljate tabletu i pustite da odradi prazna perilica
  • čišćenje perilice rublja- isto kao i za perilicu posuđa. Postupak ponavljajte svaka 2 do 4 tjedna 
  • uklanjanje kamenca sa sudopera i sa slavina- kao dobra zamjena za štetne deterdžente za uklanjanje kamenca, možete koristiti limunsku kiselinu promiješanu s toplom vodom
  • čiščenje mrlja od tvrde vode na WC školjci- da biste uklonili mrlje, koristite istu smjesu kao i za sudoper i slavine.
+15 glasa
Nikolina Šrajbek od
  1. Limunska kiselina može se iskoristiti za uklanjanje kamenca. Potrebno je u litri destilirane vode otopiti 15 dekagrama limunske kiseline. Ovaj se pripravak može iskoristiti za čišćenje perilica suđa, primjerice. 
  2. Koristi se za čišćenje sanitarija. 30 dekagrama limunske kiseline treba otopiti u litri destilirane vode, a potom staviti u raspršivač kako bi se lakše mogle poprskati sanitarije. 
  3. Koristi se za pranje prozora. U standardni deterdžent za pranje posuđa doda se jedna čajna žlica limunske kiseline. Pripravak se stavi u raspršivač da bi se prozori lakše poprskali. 
  4. Može se iskoristiti i za pripremu limunade. U litru vode dodaju se dvije čajne žlice limunske kiseline i šećera po želji. 
  5. Nakon odrađivanja vrtlarskih ili sličnih poslova, limunsku kiselinu moguće je iskoristiti i kao čistač uprljanih ruku i noktiju. Na ruke se stavi mala količina limunske kiseline te se doda sapun za ruke. 
  6. Koristi se i kao sredstvo za čišćenje kuhala i aparata za kavu
  7. Koristi se i kao izbjeljivač odjeće i ostale tkanine od mrlja. Odjeću treba umočiti u vodu s limunskom kiselinom, a nakon što odstoji, istu odjeću potrebno je isprati hladnom vodom. 
Ivan Gačić 08.09.2020. pitanje u rubrici Znanost od Ivan Gačić
07.08.2023. promjena rubrike od Znatko
Za što se koristi sumporna kiselina?
+6 glasa
Sarah Rončević od
uređen od Sarah Rončević

Limunska kiselina je prirodna kiselina koja se nalazi u voću, poput limuna i drugog agruma. Ona je bezbojni prah s karakterističnom kiselinom, često se koristi u prehrambenoj industriji kao aditiv za poboljšanje okusa i konzerviranje hrane. Osim toga, limunska kiselina ima različite primjene u kućanstvu, kozmetici i čišćenju.

U kućanstvu se često koristi kao sredstvo za čišćenje zbog svojih svojstava otapanja mineralnih naslaga poput kamenca. Također se koristi kao prirodni konzervans u proizvodnji hrane i pića. U kozmetičkoj industriji, limunska kiselina može poslužiti kao sastojak u proizvodima za njegu kože i kose zbog svojih svojstava eksfolijacije i osvježavanja.

Limunska kiselina je višenamjenski sastojak koji se može koristiti za različite kućanske potrebe. Evo nekoliko primjera…

  • Čišćenje kamenca: Limunska kiselina može se koristiti za uklanjanje kamenca i mineralnih naslaga s površina kao što su slavine, tuš kabine, ili sudoper
  • Osvježavanje perilice posuđa: Dodavanje limunske kiseline u perilicu posuđa može pomoći uklanjanju nakupljenih naslaga i poboljšati učinkovitost pranja.
  • Prirodni omekšivač tkanina: Dodavanje malo limunske kiseline u perilicu rublja može pomoći omekšati tkanine i ukloniti neugodne mirise.
  • Čišćenje kućanskih aparata: Limunska kiselina može biti korisna za čišćenje kamenca u aparaturi poput aparata za kavu ili kuhalu za vodu. 
  • Čišćenje površina: Razrijeđena limunska kiselina može se koristiti za čišćenje raznih površina u kući, poput pločica, laminata ili ploča za kuhanje.

Važno je biti oprezan prilikom rukovanja limunskom kiselinom i slijediti upute za upotrebu kako biste izbjegli oštećenja ili iritacije kože.

Marin Duganđija od
Ljepše ti je odgovor izgledao kada bi ga napisala oblikovanog sa natuknicama... Ovako ti je sve nabacani i nije baš... Ali to je samo moje osobno mišljenje. Vidi kako su ovdje gore lijepo oblikovani odgovori u natuknicama. Što misliš?‌
Sarah Rončević od
Mislim da je sada bolje:)
+1 glas
Arnela Abadžija od
Limunska kiselina se koristi kod pravljenja sokova kako bi sto duži rok trajanja imao

Kao i svaka druga kiselina moze se koristit u proizvodnji sireva ili drugih mljecnih produkata

Idealna je za omekšavanje vode pa ukoliko imamo problema s tvrdom vodom eto resenja

Moze da posluzi i u uklanjanju kamenca

Ili prilikom ciscenja ako zelimo da cistimo prirodnim sredstvima, naročito u kuhinji da odstranimo masnoce
+1 glas
Ivona Jagatić od
Limunska kidelina osim što se koristi za izradu kolača ili malo jaču limunadu, može se koristiti i kao sredstvo za čišćenje kuće.

Idealna je za čišćenje staklenih i metalnih površina.

Limunska kiselina je dobra za čišćenje pećnice, unutrašnjosti hladnjaka, sudopera, pločica u kuhinji, zagorskih staklenih posuda te rešetki za plin koje se nalaze na štednjaku. Takođwrbjebdobra za pranje prozora i ostalih staklastih površina u kući.

Možda Vas zanimaju i ova pitanja...

2 odgovora 298 👀
Ivana Basar 05.09.2020. pitanje u rubrici Hrana i piće od Ivana Basar
7 odgovora 1.0k 👀
Ivana Basar 11.09.2020. pitanje u rubrici Zdravlje i medicina od Ivana Basar
3 odgovora 550 👀
5 odgovora 1.1k 👀
3 odgovora 669 👀
2 odgovora 5.0k 👀
3 odgovora 554 👀
Ana Pilato 06.12.2020. pitanje u rubrici Hrana i piće od Ana Pilato
2 odgovora 4.5k 👀
Michelle Koprivnjak 20.11.2020. pitanje u rubrici Razno od Michelle Koprivnjak
5 odgovora 1.4k 👀
Ivan Gačić 04.07.2021. pitanje u rubrici Hrana i piće od Ivan Gačić
2 odgovora 293 👀
Znatko predstavlja

Ući, rasti i poveži se!

Zagreb
22. 02. 2025.

KUPI ULAZNICU

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

15.5k pitanja

25.2k odgovora

10.1k komentara

1.7k korisnika

...