Budući da je razina propagande i agitacije toliko ukorijenjena u današnjim medijima te na toliko visokoj razini, "fake news" koji je jedan od glavnih načina širenja propagande je teško prepoznati. Međutim, neke od glavnih svjetskih instituta i organizacija redovno izdaju nove smjernice za lakše prepoznavanje "fake newsa".
IFLA (International Federation of Library Associations and Institutions) navodi sljedećih 8 koraka ukoliko želimo provjeriti vjerodostojnost informacije:
- Pročitaj sve - click bait tj. senzacionalistički naslovi često privlače pažnju unatoč nepovezanošću sa samim tekstom.
- Je li to zafrkancija - stranice komičnog duha često mogu biti preozbiljno shvaćene, krivo interpretirane te na posljetku izvor daljnjeg širenja "fake newsa".
- Provjeri datum objave - ako je nešto nedavno objavljeno, ne znači da je nova vijest.
- Provjeri autora - potrebna je provjera je li autor stvarna, vjerodostojna i stručna osoba za određenu tematiku. Ukoliko se autor potpisao lažnim imenom, vjerojatno su i vijesti lažne.
- Razmisli o izvoru - poput autora, također je potrebno provjeriti i stranice koje koristimo.
- Dodatni izvori - provjeravanjem informacija iz drugih izvora dobivamo više gledišta, te presjekom svega pročitanog možemo se uvjeriti u kvalitetu, točnost i pravodobnost informacija.
- Osvijesti svoje stavove - naši stavovi utječu na našu prosudbu, stoga bi s novim informacijama i saznanjima trebali odbacivati ili potvrđivati stare hipoteze i širiti vlastite svjetonazore.
- Pitaj stručnjake - krajnja mjera borbe protiv fake newsa je pitati stručnjake na fact-checking stranicama.