Dupini komuniciraju zvukom. Zbog specifičnog morskog okruženja, dupini komuniciraju akustičnom komunikacijom.
U komunikaciji koriste veliki broj frekvencija, od kliktaja do zvižduka. Eholokacijama, odnosno ponavljajućim kliktajima, komuniciraju prilikom traženja hrane.
Dokazano je da svaki dupin koristi jedinstvenu vokalizaciju. Dupini mogu proizvesti čak do 25 različitih zvižduka. U skupini dupina upravo je 25 maksimalan broj jedinki. Mladi dupini uče zvižduke od starijih jedinki iz skupine. Ipak, ti mladi dupini razvijaju vlastiti jedinstveni zvižduk. Mladunčad razvija svoj zvižduk do prve godine života. Takav zvižduk ostaje isti tijekom prvog desetljeća života, ali se razvija i mijenja kasnije. Muška i ženska mladunčad razvija različite zvižduke. Zvižduk ženskog mladunčeta uvelike se razlikuje od majčinog. Zvižduk muškog mladunčeta razvija se od dječjeg zvižduka prema odraslom. Takav odrasli zvižduk mužjaka dupina značajno nalikuje majčinom zvižduku.
Ženke dupina s novorođenim mladuncima drže se svoje skupine, konkretno svojih majki, baka i drugih ženki. Ženke dupina poznate su po tome što žive u dugotrajnim obiteljskim skupinama. S druge strane, mužjak dupina, kada naraste i sazrije, napušta obitelj. S obzirom na napuštanje obitelji, ne dolazi do zabune zbog sličnosti između zvižduka majke i odraslog mužjaka.
Dupini vode kompleksnu komunikaciju, što je dokazano na Sveučilištu St. Andrews. Tim morskih biologija istraživanjima je potvrdio da dupini koriste predstavljanje i ponavljanje svojih i tuđih imena u početnoj komunikaciji s drugim dupinima koje tek upoznaju ili s dupinima koje su sreli nakon nekog vremena.