Pojam dojenačke kolike podrazumijeva svakodnevno učestalo i izmenadno javljanje bolova i plača kod beba u popodnevnim satima i večernjim satima, tijekom više tjedana. Osim što iscrpljuju roditelje, ne ostavljaju posljedice za daljnji razvoj djeteta stoga ih se ne treba bojati, a češće su u prvorođenčadi i u muške djece.
Kolike se u beba javljaju zbog pohlepnog sisanja prilikom kojeg bebe udišu veću količinu zraka koja kasnije rastežu crijeva pa nastaju grčevi. Također ih mogu uzrokovati i veća količina šećera, osjetljivost na kravlje mlijeko, preobilni obroci. Također strah, ljutnja i umor mogu dovesti do pojave simptoma.
Ne postoji konkretan lijek, ali postoji niz radnji koje se mogu poduzeti kako bi se ovo razdoblje olakšalo i bebi i roditeljima. Prvenstveno treba omogućiti optimalne uvjete hranjenja, njege i spavanja, ali i dovoljno odmora za roditelje. Kod dojenja je bitno prekinuti sisanje u jednom trenutku kako bi dojenče moglo podrignuti i izbaciti zrak. Nakon hranjenja preporuča se podignuti bebu u uspravan stav na nekoliko minuta, nakon čega ga poleći na bok.
Kada nastupi napad kolika lagani pritisak na trbuh može pomoći, kao i grijanje trbuha ili kružno masiranje. Neki također spominju čaj od komorača koji pomaže u nadutosti.