Ako su prisutni bolovi u mišićima, povišena tjelesna temperatura i nedostatak tjelesne energije, potrebno je nekoliko dana zapostaviti trening. S druge strane, ako postoji energija za vježbanje, ali je prisutna grlobolja ili prehlada, trening se može odraditi.
U ovom drugom slučaju, simptomi bolesti aktivni su od grla prema ostatku glave (kašljanje, kihanje, začepljen nos), stoga se preporuča ublažiti tempo treninga i skratiti ga.
Zabranjeno je i nepoželjno vježbati s povišenom tjelesnom temperaturom i jakim bolovima u mišićima. Vježbanjem tijekom visoke tjelesne temperature poveća se rizik od dehidracije te smanjuje mišićna snaga, što povećava mogućnost ozljede tijekom treninga. Osim toga, intenzivan i dugotrajan kašalj može otežavati disanje tijekom treninga, kao i gripa koja, osim što se može prenijeti na grupnim treninzima, može i izazvati dehidraciju, ali i potiskivati imunološku reakciju tijela, čime se ozdravljenje produljuje.
Lagana prehlada, bolovi u uhu, bol u grlu i začepljen nos nisu razlozi za prestanak održavanja treninga, no ukoliko se dobro ne osjećate, obratiti se liječniku i pitajte ga za savjet.