Spavanje, zajedno sa stanjem budnosti predstavlja jedan od najznačajnijih biloloških ritmova (cirkadijalni ritam radi u ciklusima koji traju 24 sata te regulira ciklus spavanja kontrolirajući osjećaj umora). Za vrijeme spavanja smanjena je opća aktivnost tijela. To se očituje izostatkom reakcija na vanjske podražaje, smanjenom aktivnosti skeletnih mišića, smanjenim pulsom, krvnim tlakom, tjelesnom temperaturom i disanjem.
San se sastoji od 4 faze: 3 non-REM i REM faze (REM: Rapid Eye Movement). Taj se ciklus izmjenjuje nekoliko puta za vrijeme sna, a REM faja je faza u kojoj dolazi do brzog pomicanja očiju, ubrzanog disana i povećanog krvnog tlaka. To je faza koja je bitna za pretvaranje nedavno naučenog u dugotrajna sjećanja. Non-REM faze karakterizira usporenost moždanih valova (manja nego u fazi budnosti). Treća non-REM faza, primjerice, karakterizirana je najdubljim disanjem, najsporijom funkcijom moždanih valova te omogućava osjećaj svježine idućega dana.
Dnevno je odrasloj osobi podrebno od 7 do 9 sati sna, a san je bitan zato što nedostatak istoga izaziva probleme s koncentracijom i pažnjom, usporene reakcije, česte promjene raspoloženja i manjak fizičke spreme. Kroničan nedostatak sna može potaknuti i teže probleme kao što su dijabetes tipa 2, pretilost, visok krvni tlak i kardiovaskularne bolesti te slabljenje imuniteta pa i preranu smrt.