Maja Kos u rubrici Osobni razvoj od
promjena rubrike od Znatko

Nekad mi jednostavno misli lete po glavi dok je neka osoba ispred mene i priča i priča. Meni je neugodno, zapetljam se između misli i realnosti pa se uvijek nekako nespretno ispetljam iz takvih trenutaka. Kako se mogu bolje fokusirati na sugovornika, da ga bolje aktivno slušam što mi sugovornik govori, a da mi misli manje lutaju glavom?


 

* povezano sa odgovorom na pitanje: Kako opaziti neiskrenost u razgovoru?

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

4 odgovor(a)

+14 glasa
Iva Murat od
odabran od Maja Kos
 
Najbolji odgovor

Kod aktivnog slušanja najvažnije je da se u potpunosti usredotočite na osobu koja je pred vama. Gledajte ju u oči i koncentrirajte se na ono što osoba trenutno govori, a ne na ono što je rekla prije ili što će tek reći. Ako nešto niste shvatili, pitajte. Postavljajte pitanja tijekom razgovora i povremeno parafrazirajte ono što vam osoba govori. To će vas natjerati da obratite veću pozornost na ono što vam osoba govori. Mnogi ljudi, kad razgovaraju s nekime, imaju tendenciju razmišljati o onome što će reći slijedeće, umjesto da se fokusiraju na ono što im sugovornik govori. Pokušajte zanemariti potrebu da u svakom trenutku budete spremni dati odgovor ili komentar na ono što vam je sugovornik upravo rekao. Sasvim je u redu uzeti malu stanku da vam se ono što ste čuli slegne. Nemojte se ustručavati tražiti pojašnjenje bilo čega što vam nije jasno. Na taj način ćete osobi dati do znanja da vam je stalo do nje i do onoga što vam govori. Razgovoru pristupajte bez predrasuda. Ponekad nam ljudi govore o svojoj situaciji, a mi u glavi imamo sliku o tome kako bi se netko u takvoj situaciji trebao ponašati ili osjećati. Umjesto toga, obratite pozornost na to kako se ta osoba zaista osjeća, što vam ona doista poručuje. Pristupite joj s empatijom.

+11 glasa
Lara Tić od

Za početak najbolji savjet koji se može primijeniti je da svu svoju koncentraciju usmjerite u tu osobu. Obratite pozornost na izraze njegovog lica, kada nešto kaže možete ponoviti (u sebi) neku riječ koju je on rekao da se sprječite od lutanja. Također ovdje pomaže postavljanje pitanja o onome što vam netko priča. Ponekad prekidanje nekoga u razgovoru može ispasti nepristojno, međutim ako to učinite na način poput : "Oprosti što te prekidam, samo me zanima ovaj dio priče...", tražite pobliže objašnjenje i poveznicu. Također, možete dodati svoje iskustvo koje se tiče te teme. Ako netko priča o tome kako je na poslu nešto radio, nadodajte svoju sličnu anegdotu s posla. Ovakvo prekidanje se ne smije previše ponavljati da ne bi vaš sugovornik pomislio kako ga ne slušate. Također, kada se priča završi pokušajte postaviti još neko pitanje vezano uz to, jer ako ste željni postavljati pitanja podsvjesno ćete sami sebe prisiliti da slušate kako bi kasnije mogli dodati neki komentar.

Uz sve ovo, govor tijela je bitan. Obratite pažnju na mimiku lica, pokrete ruku, pogled sugovornika, ton glasa... Ako primijetite neku emociju koju pokazuje vezano uz svoju priču, možete uvijek pitati "Kako si se zbog toga osjećao/la..." i pokazati suosjećanje. Učinite da vam bude stalo do ishoda priče. Meni je pomoglo razmišljanje kako ja želim da me se sluša kada pričam pa ću se zato potruditi poslušati druge.

+8 glasa
Matija Kranjčić od
Također, i meni se često događa da mi misli za vrijeme razgovora s dragim osobama lutaju po svuda i da najmanje od sveg slušam osobu s kojom razgovaram. Nedaj Bože da te ta osoba još nešto i priupita, onda si u problemu :/ :) Prihvatio sam taj svoj problem jer mi se počeo sve češće i češće događati te sam odlučio više pažnje posvetiti onome što osoba govori i temi razgovora općenito. Počeo sam razmišljati na način da koje bih pitanje mogao postaviti da razgovor ide dalje? Nepažnju prema sugovorniku sam često osjetio kod sebe kada sam imao puno briga i obaveza te sam mislio kako su one na prvom mjestu. Upravo sam tada pomislio kako u trenutku kad razgovaram s drugom osobom moram posvetiti svu pažnju njoj i problemu o kojem priča te se odstutnost u razgovoru više nije pojavljivala.
+5 glasa
Marija Hojsak od

Ponekad ljude često ne slušamo vrlo pozorno jer nam iznesu veliku količinu informacija u malo vremena ili toliko dugo pričaju da nam misli jednostavno i odjednom odlutaju. 

Zašto dolazi do toga? 

Kada slušamo drugu osobu mi moramo biti koncentrirani na drugu osobu, situaciju o kojoj priča, poruci koju nam želi prenijeti, ambijent u kojem se nalazimo i još mnogo detalja. Zbog naše nam rastresenosti misli često odlutaju te jednostavno nemamo dovoljno koncentracije da nekoga u potpunosti razumijemo. 

Kako bolje i aktivno slušati drugoga kada govori? 

1. Morate biti koncentrirani na ono što vam sugovornik govori te mu se posvetiti. 

2. Uklonite mobitel, televizor i ostale "smetnje" koje vam mogu priječiti slušanje. 

3. Držite kontakt oči u oči te pratite verbalnu komunikaciju vašeg sugovornika. 

4. Slušajte sugovornika bez upadanja u riječ. 

5. Ako niste razumjeli ili ako niste sigurni što je sugovornik želio reći, ponovite za njim rečeno da biste se uvjerili da ste točno čuli i razumjeli. 

Tema 7 Aktivno slušanje – Prowell

Možda Vas zanimaju i ova pitanja...

6 odgovora 610 👀
2 odgovora 282 👀
4 odgovora 920 👀
3 odgovora 410 👀
Marinko Zadro 26.09.2020. pitanje u rubrici Zdravlje i medicina od Marinko Zadro
4 odgovora 590 👀
2 odgovora 573 👀
1 odgovor 260 👀

🎂🎉

Znatko je u prosincu 2024. napunio svojih 11 godina postojanja!

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

15.4k pitanja

25.0k odgovora

9.9k komentara

1.7k korisnika

...