Maja Kos u rubrici Osobni razvoj od
promjena rubrike od Znatko
Kako se može postati dobar govornik za javne nastupe? Postoji li neka govornička škola?
* povezano sa odgovorom na pitanje: Kako poboljšati komunikacijske vještine?

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

4 odgovor(a)

+14 glasa
Iva Murat od
uređen od Iva Murat

Osim na sadržaj govora, obratite pozornost na način govora. Ton glasa i dikcija vrlo su važna komponenta govora, a neverbalni znakovi poput geste, mimike i pokreta još su važniji. Važno je da dobro poznajete temu o kojoj govorite i da imate razrađene argumente kako bi vaš govor bio uvjerljiv. Vaš stav također utječe na način na koji će publika doživjeti govor. Ako imate prekrižene ruke, djelovat ćete zatvoreno, a ako imate olovku u ruci i mašete njome, nekima možete djelovati prijeteće pa to izbjegavajte. U govor možete ubaciti i kratku šalu ili anegdotu kako biste zainteresirali publiku. Dobro je i našaliti se na vlastiti račun. Pazite da vaš govor ne bude monoton i pokušajte govoriti energičnije. Pazite da riječi izgovarate jasno i ne prebrzo kako bi vas svi razumjeli. Publika će najbolje prihvatiti vaš govor ako u njega ubacite nešto osobno. Kažite im neku informaciju o sebi koja je povezana s temom vašeg govora. ne zaboravite da je najvažnije govorom prenijeti poruku. U redu je povremeno skrenuti s teme govora kako biste zainteresirali publiku i unijeli osobnu notu, ali pazite da se ne pogubite u onome što govorite. Mnogim ljudima je kod javnog nastupa najveći problem trema i nervoza. Pokušajte se prije govora što više opustiti. Možete pokušati s tehnikom mišićne relaksacije ili dubokim disanjem. Također, pomaže ako u što većoj mjeri zanemarite strah i fokusirate se na samu temu izlaganja. Postoje govorničke škole koje vam mogu pomoći da izbrusite svoje vještine. 

+10 glasa
Kristijan Sedak od

Može. I to u samo tri koraka: vježba, vježba i vježba. Javni nastup se sastoji od puno sitnica koje unaprijed treba promisliti i pripremiti. Od samog govora i argumenata kojima se u njemu koristimo, do stava tijela i boje i jačine glasa. Najbolja priprema svakako podrazumijeva da se uzme u obzir i protuargumente te pitanja publike.

Što se govorničkih škola tiče, najbogatija ponuda je u Zagrebu. Od Govorničke akademije Demosten, Heureke, Cicerona i slično. Ovisno o tome kakav pristup tražite i koliko obuhvatno želite raditi na svojoj komunikaciji tako birate i edukacije. 


Kristijan Sedak, magistar komunikologije

predavač na Govorničkoj akademiji Demosten

GA Demosten: ured@umjetnost-komunikacije.hr; T.+385 99 784 8772

+6 glasa
Pinija Poljaković od
Ovo pitanje je prvi korak ka boljem govorniku :) Javni nastup je vještina, a ne talent. I može ga izbrusiti svatko. Naravno, postoje oni kojima su riječi bliskiji oblik izražavanja (a nekome glazba ili slikanje npr.) i možda će im u početku ići lakše, ali dobar govornik može postati tko god zaista odluči tu vještinu trenirati.

Postoji puno različitih škola, ali i trenera koji imaju drugačije fokuse. Netko će vam dati alate za umanjenje treme, generalne savjete za bolju pripremu i uspješnije izvedbe.

A postoje i individualni treninzi koji se prilagođavaju baš vama. Istražuju gdje ste trenutno, a gdje želite biti. Koja su vaša mjesta za napredak, ali i vaše snage koje treba jačati. Čak mogu zajedno s vama analizirati potrebe publike i ciljeve nastupa, kreirati koncept govora, pronaći mogućnosti storytellinga, filtirirati glavne poruke, pronaći mogućnosti interakcije s publikom. I onda brusiti izvedbu. Te, na koncu, analizirati sam nastup i dodatna mjesta za napredak.

Važno je da si pronađete treninga i trenera koji odgovara baš vašim potrebama i sigurna sam da ćete postati fantastičan govornik, pripremljen, ali razigran, koji se s užitkom pojavi pred publikom.
+2 glasa
Ivana Matas od
uređen od Znatko

Mnogi se boje javnog nastupa, a taj strah ih često koči u napredovanju karijere. Često izbjegavaju situacije koje zahtijevaju govor pred publikom, čak i ako to znači odustajanje od promaknuća. No, istina je da se svi veliki govornici moraju učiti i vježbati. Zato ako želiš postati bolji govornik, slijedi ove savjete:

  • Budi koncizan i reci što više želiš reći u što manje riječi.
  • Odredi cilj da znaš li što želiš postići svojim govorom.
  • Usredotoči se na ključne točke tako da ne zatrpavaš publiku previše informacijama.
  • Prilagodi jezik publici tako da koristiš riječi i izraze koje će tvoja publika razumjeti.
  • Slušaj svoju publiku i pokušaj razumjeti njihove potrebe i interese.
Znatko od
Odgovor je skraćen, parafraziran i prijava je maknuta.‌

Možda Vas zanimaju i ova pitanja...

3 odgovora 1.0k 👀
3 odgovora 475 👀
Maja Kos 19.09.2020. pitanje u rubrici Posao od Maja Kos
1 odgovor 1.4k 👀
Maja Kos 26.09.2020. pitanje u rubrici Obrazovanje od Maja Kos
3 odgovora 785 👀
4 odgovora 814 👀
1 odgovor 248 👀
4 odgovora 917 👀
3 odgovora 424 👀
4 odgovora 753 👀
4 odgovora 7.7k 👀
Jan Iveković 01.10.2020. pitanje u rubrici Mediji od Jan Iveković
Znatko predstavlja

Najnoviji trendovi u IT industriji

Zagreb
28. i 29. 11. 2024.

KUPI ULAZNICU

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

15.4k pitanja

24.9k odgovora

9.9k komentara

1.7k korisnika

...