Iako su mačke od davnina bile životinje koje su se povezivale suživot sa ljudima te se njihova prisutnost u kućanstvima bilježi i u drevnim egipatskim spisima, ne smijemo zaboraviti da one i dalje pripadaju redu zvijeri (Carnivora) te da o njihovom ponašanju možemo puno naučiti iz ponašanja njihovih divljih rođaka, velikih mačaka. Kao što lavica instinktivno lovi i donosi plijen svome ponosu (skupini lavova) da bi ih zbrinula i nahranila, tako i naš kućni ljubimac, domaća mačka želi nama donjeti "obrok". Ova teorija, iako nepotvrđena, uzima se kao najprihvatljivija upravo jer odgovara principu ponašanja divljih mačaka. Također, postoji i teorija da se vaša mačka želi "pohvaliti" ulovom te sukladno tome onda trebate i reagirati.
Mačke su inteligentna bića i brzo uče što možemo vidjeti iz njihovog svakodnevnog ponašanja ( majka mačka koja uči mačiće obavljati nuždu u pijesak, loviti. nježno se igrati i sl.). Na isti način možemo pokušati ukazati svojoj mački da nas takvi "pokloni", odnosno plijen ne zanima na način da joj pokažemo kako zamatamo i odnosimo isti na udaljeno mjesto.
Važno je da mačku zbog donošenja plijena ne kudimo, već ju pokušamo razumijeti ( ona nam time iskazuje ljubav i pažnju) i budemo uporni u nježnom ispravljanju njezina ponašanja.