Evo nekoliko konkretnih primjera koji provjereno funkcioniraju.
S obzirom da je tehnologija danas sveprisutna, a bliska je i djeci, računala, mobiteli i tableti mogu se iskoristiti i za poticanje rane pismenosti i predčitalačkih vještina. Pučko otvoreno učilište "Korak po korak" u suradnji s UNICEF-om osmislio je e-slikovnice koje su atraktivne i djeci, i njihovim roditeljima, i stručnjacima koji se u svojem radu bave djecom i njihovim kognitivnim razvojem. E-slikovnica predstavlja spoj zvuka i vizualnog podražaja, i to na način da se producira zvuk čitanog teksta s istovremenim isticanjem riječi koja je izgovorena, odnosno pročitana. Zasad su dostupne tri slikovnice na hrvatskom jeziku - Bursunsul i Paskualina, Naranče za sve i Dora i naočale. E-slikovnice se mogu pregledavati na webu (na sljedećoj poveznici: http://www.korakpokorak.hr/hr/e-slikovnice/113) ili se mogu preuzeti na računalo, mobitel ili tablet. Djeci je ovakva vrsta slikovnica posebno privlačna zbog toga što se ne radi o klasičnoj knjizi.
Tim logopeda je 2019. osmislio interaktivnu slikovnicu "Pia Mia" koju, osim stručnjaka, obožavaju i roditelji. Slikovnica je stekla veliku popularnost i među djecom zbog svoje originalnosti. Naime, "Pia Mia" potiče djetetov cjelokupni razvoj pomno osmišljenim tekstom i veselim ilustracijama koje ga prate. Za potpunije uživanje u čitanju, ovi su stručnjaci slikovnicu upotpunili i mogućnošću šetanja u proširenoj stvarnosti. Roditelji imaju mogućnost besplatnog preuzimanja aplikacije PiaMia koja nudi raznovrsne sadržaje. Ti sadržaji postaju dostupni kada se kamera mobilnog uređaja usmjeri prema određenim stranicama u slikovnici koje su označene posebnim znakom. "Pia Mia" spaja klasično čitanje s atraktivnim sadržajima koje nudi aplikacija, a koji potiču usvajanje vještina rane pismenosti (predmatematičke i predčitalačke vještine). Više o slikovnici dostupno je na poveznici: https://piamia.hr/.
Sva djeca vole sličice u boji, stoga je u usvajanju vještine čitanja, razvijanju interesa djeteta za čitanje te u poticanju djeteta na čitanje poželjno koristiti slikobajke. Osim riječi, i sličice mogu ispričati priču. Slikobajke zanimljive su i djeci predškolske dobi i djeci osnovnoškolske dobi. Uloga ilustracija u ovakvoj vrsti knjige upravo je poticanje djeteta na čitanje. Slikobajke mogu se kupiti u Školskoj knjizi (https://shop.skolskaknjiga.hr/slikobajke.html).
Postoje i zvučne slikovnice u tiskanom obliku. Čitanje priče zanimljivije je uz mogućnost pritiskanja glazbenih tipki. "Bubamara" je trgovina u kojoj se mogu kupiti zvučne slikovnice (https://www.bubamara.eu/zvucna-slikovnica-citaj-i-slusaj-1-40637). Dostupne su sljedeće slikovnice: Pinokio, Snjeguljica, Petar Pan i Crvenkapica.
Za najmlađe je dostupna i interaktivna slikovnica s pomičnim dijelovima. Djeca u najranijoj dobi pozitivno reagiraju na manipulativne slikovnice zato što one predstavljaju i svojevrsnu igru. Budući da dijete najviše i najbolje uči igranjem, manipulaciju ovakvim slikovnicama treba iskoristiti za djetetov kognitivni rast i razvoj. Dostupne su slikovnice s bojama, brojevima, suprotnostima i životinjama, a njihova je svrha, osim igre i zabave, usvajanje prvih pojmova i riječi. Ove su slikovnice također dostupne u prethodno spomenutoj prodavaonici "Bubamara".
S obzirom da je čitanja vještina koju djeca neophodno trebaju savladati, od najranije je dobi važno poticati njezino usvajanje. Kada djeca zavole slikovnice kojima se pozitivno utječe na ranu pismenost, kasnije će biti otvoreniji za usvajanje procesa čitanja knjiga. Sve dosad nabrojeno efikasno djeluje na afirmativan djetetov stav prema čitanju.