Ovisi o kojoj je školi riječ. U osnovnim bi se školama trebale učiti osnove predmeta koje trenutno imaju. Mislim da bi se zato u osnovnim školama trebao smanjiti opseg gradiva većine predmeta, ne nužno njihov broj.
Problem nastaje u srednjim školama, posebno gimnazijama. Imamo opće, jezične, prirodoslovnom, matematičke i prirodoslovno-matematičke gimnazije koje se svojim nastavnim planom i programom rezlikuju u sitnicama. Zašto one nisu malo 'specijaliziranije' kao što su ostale (strukovne) škole. Primjerice jezične gimnazije koje bi trebale imati značajno više sati stranih jezika, a imaju jedva dva više.
Drugi problem je i ponavljanje gradiva osnovne škole u gimnazijama. Gotovo pa potpuno iste stvari ponavljaju se iz većine predmeta, povijesti, geografije, kemije, fizike... Eventualno je tu i tamo dodana neka lekcija ili ona već odrađena u osnovnoj školi malo 'proširena'. Nema smisla ponavljati nešto što je već trebalo biti naučeno, a vjerojatno nije jer je opseg gradiva pojedinih predmeta bio prevelik i preširok za osnovnu školu.
Možda bi dobra opcija bila uvesti neki oblik pola-pola predmeta. Pola obaveznih, pola izbornih koje učenik sam bira ovisno o afinitetima.