Astma je kronična bolest pluća koja se obično javlja u djetinjstvu. Najčešći oblik bolesti jest alergijska astma, a bolest je jednim svojim dijelom genetski uvjetovana. Pri tome valja napomenuti kako se ne nasljeđuje sama astma, već sklonost prema njoj.
Mehanizam nastanka astme kompleksna je pojava koja uključuje naš imunološki sustav koji, izložen izvjesnom alergenu koji kod čovjeka ne bi trebao izazvati upalni proces, kod astmatičara izaziva respiratornu upalnu reakciju.
Tipičnost za astmu je da se javlja u obliku napadaja, tj. periodičnog pogoršanja simptoma različitog trajanja i intenziteta.
Lijekovi koji se koriste u liječenju astme mogu se podijeliti na dva tipa.
Prvi su lijekovi za dugoročnu prevenciju (beta-2-agonisti s produženim djelovanjem, kortikosteroidi, teofilin s postupnim otpuštanjem, kromoni i antileukotrieni). Oni sprječavaju pogoršanje simptoma i daljnje napredovanje bolesti.
Drugi tip su lijekovi za brzo ublažavanje simptoma. To su beta-2-agonisti kratkog djelovanja, teofilin kratkog djelovanja, antikolinergici te adrenergici. Oni omogućuju brzo olakšanje simptoma otvaranjem dišnih puteva. Najčešće se apliciraju putem aerosola u inhalatorima.
Korišteni izvori:
https://www.plivazdravlje.hr/bolest-clanak/bolest/191/Astma.html
https://www.healthline.com/health/asthma/asthma-classification#mild-intermittent-asthma