WPA (engl. Wi-Fi Protected Access) napravljen je kao prijelazni standard čija je namjena bila ponuditi mogućnost više razine zaštite bežičnih računalnih mreža uz maksimalnu moguću kompatibilnost prema postojećem hardveru. Naime, budući da je u trenutku objavljivanja 802.11i sigurnosnog dodatka u svijetu postojao već izrazito veliki broj pristupnih točaka koje upotrebljavaju WEP za zaštitu, bilo je potrebno omogućiti i vlasnicima ovih pristupnih točaka podizanje sigurnosti svojih bežičnih računalnih mreža.
WPA protokol donosi mnogo novih mogućnosti, ali osnovnu enkripciju i dalje zasniva na RC4 simetričnom algoritmu, uz eliminaciju sigurnosnih problema prisutnih u WEP protokolu. Ovo je napravljeno zbog činjenice da se pristupne točke uglavnom koriste specijaliziranim hardverskim dodacima za enkripciju, što znači da je enkripcijski algoritam nemoguće promijeniti na starim uređajima
(mora ostati RC4), ali se ostatak algoritma može promijeniti, i to obično putem osvježavanja firmware-a.
WPA2 protokol, s druge strane, dizajniran je bez ovakvih ograničenja tako da se niti ne koristi RC4 algoritmom za enkripciju podataka, već je povjerljivost osigurana upotrebom AES simetričnog enkripcijskog algoritma.