Dobro vrijeme za početak zajedničkog življenja jest kada su oba partnera spremna za taj veliki korak. Neki su partneri spremni već nakon nekoliko mjeseci veze, dok drugima treba i nekoliko godina da donesu ovu odluku.
Prije donošenja ove velike odluke, pojedinac se može zapitati kako zamišlja zajednički život sa svojim partnerom, kako zamišlja zajedničku budućnost, odgoj djece, rješavanje potencijalnih problema i slične situacije. Ako osoba može zamisliti sretnu i uspješnu budućnost sa svojim partnerom i ako je spremna na rješavanje svih izazova i svađa koje mogu naići putem, spremna je i za useljenje i zajedničko stanovanje.
S obzirom da zajednički život sa sobom donosi izazove poput dijeljenja troškova i raspodjele kućanskih obaveza, poželjno je da partneri budu spremni na kompromise i da se međusobno dobro poznaju, ali i uvažavaju i poštuju kako bi mogli pristati na dogovore i prilagoditi se jedno drugome. Ponekad su izazovi ove vrste lakši kada su osobe dulje u vezi jer se bolje znaju i razumiju, iako to nije pravilo. Neke se osobe u tri mjeseca veze upoznaju bolje nego neki drugi partneri u tri godine, stoga je odluka poput ove jako individualna i ovisi od para do para.
Prije useljenja važno je poznavati partnerove životne navike, poput toga je li osoba jutarnji tip, je li uredna, voli li društvo i slično. Također, oba partnera trebaju biti na istoj valnoj duljini vezano uz razlog zajedničkog života. Dakle, prije useljenja oba partnera moraju imati jasnu predodžbu o tome kamo njihova veza vodi.