Postoje nekoliko vrsta soli. Neke od najpoznatijih i najčešće korištenih su:
- MORSKA
- HIMALAJSKA
- KAMENA
- CRNA
Svaka od ovih soli dobiva se na drugačiji način.
1) Morska sol dobiva se postupkom isparanja morske vode najčešće u plitkim bazenima solana. Ova procedura ima nekoliko koraka. Proizvodnja započinje u prvom bazenu u kojem je koncentracija NaCl najmanja, a završava u zadnjem u kojem je morske vode puno manje u odnosu na sol te se sol taloži na dno bazena. Ovaj postupak se odvija samo u ljetnim mjesecima.
2) Kamena sol je, uz morsku, jedna od kuhinjskih soli, a dobiva se iskapanjem iz naslaga soli u rudnicima (npr. rudnicima ugljena). Postupak dobivanja ove soli je sličan kao i kod morske soli. Stvar je u tomr da se iskopine soli melju i pročišćavaju.
3) Himalajska sol - ova sol dobivena je iz jednog od najstarijeg i najvećeg rudnika u Pakistanu. Potresi prije 800 milijuna godina napravili su rudnik u kojem su ostale velike naslage morske soli bogate mineralima. Ova sol je posebna jer se bere ručno i ne prolazi kroz rafinaciju. Zbog načina na koji se bere, ova sol je prepuna mineralima koji se ne mogu naći u ostalim solima.
4) Crna sol - ova sol je zapravo ružičaste boje, a to je zapravo vrsta indijske vulkanske kamene soli. Dobiva se na način da se sjemenke biljke harad kuhaju u slanoj vodi nakon čega voda ispari, a ostaju kristali ružičaste soli. Ova sol ima specifičan miris.
U Hrvatskoj postoje nekoliko solana.
Jedna od najpoznatijih je definitivno Solana Ston. Ona je najstarija u Europi, a moguće i u svijetu. Potječe iz 14.stoljeća. U ovoj solani godišnje se proizvede i do 2000 tona soli.
Sljedeća je Solana Nin. Ona je u radu od 15.stoljeća. Kao i prethodnu navedenu, ovu solanu je moguće posjetiti.
Treća solana u Hrvatskoj je Solana Pag. Podaci o ovoj solani datiraju iz 9.stoljeća. Ova solana najveći je proizvodač morske soli u Hrvatskoj.