Akupresura svoje korijene vuče iz tradicionalne kineske medicine, a radi se o drevnoj terapeutskoj metodi ljekovite primjene pritiska na specifične točke na tijelu duž meridijana u svrhu povećanja protoka energije i pravilnog rada organizma. Razlikuje se od akupunkture po tome što se umjesto igala kao sredstvo koriste prsti i druga neinvazivna pomagala (aplikatori, prstenovi i su-jok loptice).
Prema teoriji, akupresura pomaže poboljšanju rada limfnog, hormonalnog i imunološkog sustava, a primjenjuje se i u ublažavanju menstrualnih tegoba, kronične glavobolje, mučnine i nesanice. Korisna je kod uklanjanja tenzija u tijelu, opuštanja zglobova i mišića, ublažavanja probavnih tegoba, a ako je potrebno, može potaknuti i trudove.
U zdravih ljudi, vitalna energija ili chi bez zastoja teče kroz meridijane ili energetske kanale u tijelu, međutim, zbog različitih vanjskih čimbenika kao što je stres, može doći do energetske blokade u određenim točkama duž meridijana. Ukupno je 12 tjelesnih meridijana te je svaki povezan s točno određenim organima, pa zastoj u protoku energije meridijanima može dovesti do bolesti tih organa. Upravo akupresura može razbiti te blokade i omogućiti daljnji energetski tok pri čemu se tijelo vraća u homeostazu i prirodno stanje.
Nadalje, akupresura poboljšava cirkulaciju krvi prema problematičnoj točki i time olakšava bol, pa se pritisak najčešće izvodi na onim tjelesnim područjima gdje je prisutna napetost. Pritiskom na akupresurne točke tijelo prima signal za samoregulaciju i polako se vraća u ravnotežu, zbog čega je ova metoda stoljećima poznata kao izvrsna pomoć kod migrene i upale sinusa.
Akupresura se izvodi na sljedeći način:
- Palcem, kažiprstom ili srednjim prstom pritisnite točku koju želite stimulirati, pazeći pritom da pritisak nije previše intenzivan. Ako osjetite napetost, bol ili pak olakšanje, znači da ste na pravom mjestu, a u slučaju da niste sigurni, prstom kružite po tom području ili primijenite pritisak pod različitim kutovima.
- Prilikom izvođenja akupresure važno je opustiti se, zatvoriti oči i duboko disati, a ako je pritisak suviše bolan, odmah prestanite primjenjivati pritisak na tom mjestu. Pritisak prsta otpuštajte lagano i ne prenaglo, osobito onda kada je pritisak duljeg trajanja.
- Akupresuru možete primijeniti i više puta dnevno, a za najbolji učinak pritisnite i držite prst na akupresurnoj točki 2-3 minute. U slučaju umora ili napetosti u prstu protresite dlanove i ponovite postupak.
- Za ublažavanje napetosti i nervoze ili smanjenje bolova, područje masirajte suprotno od kazaljke na satu, a za poticanje rada organa ili organskog sustava te povećanje energije, točku stimulirajte u smjeru kazaljke na satu.
Kada govorimo o pojmu shiatsu masaža, zapravo se radi o vrsti akupresurne terapije kod koje se pritiskom prstima, šakama ili laktovima masiraju i stimuliraju specifične točke na tijelu.
IZVOR: