Ivan Gačić u rubrici Društvo od
Što su bili ciljevi feminističkog djelovanja na početku, a što danas? Što se značajnije promjenilo u feminizmu od početaka pa sve do danas?

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

1 odgovor

+9 glasa
Magdalena od

Osnovni cilj feminizma kao aktivističkog pokreta danas je i dalje isti kao i u vrijeme njegova začetka. Feminizmom se nastoji postići jednakost između žena i muškaraca u društvu te se žele smanjiti već dugo postojeće razlike.

Prvi val feminizma u vidu sufražetkinja, koje su djelovale u 2. polovici 19. stoljeća, zalagao se za jednake uvjete rada, jednak pristup obrazovanju, financijsku neovisnost te pravo glasa žena. Borba za pravo glasa pokazala se najmukotrpnijom jer se nastavila duboko u 20. stoljeće.

Drugi val feminizma, koji je nastupio u 60-im i 70-im godinama 20. stoljeća, ukazivao je na i dalje postojeći problem društvene uloge žene kao majke. Žene se usmjeravalo isključivo da postanu supruge i majke te da stalno zaposlenje zamijene brigom za kućanstvo. U ovom periodu također je došlo do interakcije žena iz zapadnog, razvijenijeg dijela svijeta te žena iz nerazvijenijih dijelova svijeta. Kao rezultat njihovog življenja u različitim uvjetima, neko vrijeme se radilo na kristalizaciji sveobuhvatnijih konkretnih ciljeva feminističkog pokreta. Na kraju se feministička borba drugog vala odlučila fokusirati na reproduktivna prava žena, tj. slobodan izbor žena u pitanjima koja se tiču njihovih tijela, te na slobodu seksualne orijentacije.

Treći val feminizma započeo je 90-ih godina 20. stoljeća te traje sve do danas. Njihova misija jest nastaviti aktivizam u smjeru svojih prethodnica, ali je veći naglasak na protestu pristrane vlasti i dubokoj promjeni patrijarhalnog društva. Isto tako, preispituje se ideal žene i ženskih atributa koji se nameću kroz komunikacijske kanale, tradiciju i svakodnevni diskurs. 

Najveća promjena od početka feminističkog pokreta do danas jest način komunikacije i ostvarivanja njihovih ciljeva. U početku su se žene sastajale na konferencijama i pisale službene manifeste, dok je globalizacijom komunikacija velikim dijelom preselila na virtualnu razinu. Kao rezultat toga, feminizam nije isključiv pokret koji biva aktivan na određenom mjestu u određeno vrijeme, već on podrazumijeva svakoga tko se bori za njegove ciljeve, gdje god se on ili ona nalazila. Najočitiji primjer utjecaja suvremenih medija na feminizam jest pokret #MeToo, gdje je naizgled banalan hešteg pokrenuo lavinu promjena.


Izvor: Britannica

Slična pitanja

2 odgovora 287 👀
3 odgovora 534 👀
2 odgovora 441 👀
3 odgovora 459 👀
2 odgovora 318 👀
1 odgovor 355 👀
1 odgovor 620 👀
Ivana Mačić 07.05.2022. pitanje u rubrici Osobni razvoj od Ivana Mačić
2 odgovora 775 👀
Ivan Gačić 18.09.2020. pitanje u rubrici Društvo od Ivan Gačić

NOVI ZNATKOV STRUČNI INTERVJU

Luka Oman

Prijatelji životinja

Kako je to biti vegan u Hrvatskoj?

[ Vidi sve intervjue ]
Znatko predstavlja

Ecommerce & marketing konferencija

Zagreb
4. 10. 2024.

KUPI ULAZNICU
Znatko predstavlja

Game Changer 3.0



Zagreb
10. 10. 2024.

KUPI ULAZNICU
Znatko predstavlja seminar

Ken Honda 2024


Financijska sloboda i "novčani EQ"

Zagreb
12. - 13. 10. 2024.

KUPI ULAZNICU
Znatko predstavlja

SUPERPRODAVAČ 2024


Umjetna inteligencija u službi prodaje

Zagreb
24. - 25. 10. 2024.

KUPI ULAZNICU
Znatko predstavlja

FMCG RETAIL SUMMIT


Quo vadis, retail?

Zagreb
7. 11. 2024.

KUPI ULAZNICU
Znatko predstavlja

Najnoviji trendovi u IT industriji

Zagreb
28. i 29. 11. 2024.

KUPI ULAZNICU

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

15.0k pitanja

24.3k odgovora

9.5k komentara

1.7k korisnika

...