Digitalna dobra se često kategoriziraju kao licence, prava, itd. Dakle, prodaja digitalnog dobra bi bilo prodaja licenca, prodaja prava, ...
Datoteke mogu biti i softverski programi - aplikacije. Onda su one opet prema našem Zakonu posebno regulirane (u određenim slučajevima se ne zaračunava PDV).
1. Problemi bilo kojeg biznisa su različiti, ali i opet mnoge stvari su karakteristične za sve biznise. Sigurno ćeš ovdje trebati paziti na autorska prava, obračun honorara za sve te "druge ljude", te način kako ćeš ih plaćati (autorski ugovor, ugovor o dijelu, plaćanjem po R1/R2 fakturi, ...). Možda da porazgovaraš s nekim tko već vodi svoju tvrtku i tko je dosta pričljiv.
2. Svakako se pripremi na budžet. Npr. samo knjigovodstvo te može koštati do 500 do 1000 kn MJESEČNO od prvog dana otkada osnuješ tvrtku. A uglavnom bi ti to i bio najveći trošak. Preporučam ti s tvrtkom krenuti početkom godine (jer krajem godine se predaje završni račun, a on pak zna u knjigovodstvu dodatno koštati) iako to nije nikakav uvijet. Npr. ovaj mjesec je dobar za start. Svakako uzmi dobro knjigovodstvo jer zakoni se u RH mijenjaju "kao čarape", a dobro knjigovodstve uvijek o tome vodi brigu i može te dobro savjetovati.
3. Bolje je u SAD, ali ako sad ne možeš, a ne želiš čekati - otvori kod nas.
4. Najveći porez se u doo-u ("dobitaš") plaća za:
-
mjesečno na pristigli PDV (onaj PDV koji dobiješ od kupaca) i
-
na godišnju dobit (porez na dobit - PD).
Pitanje je sada kome izdaješ račun tj. kome ćeš "prodavati download". Različiti račun ide za inozemna plaćanja, a različiti za tuzemna. Pa se i PDV nekada mora obračunavati, a nekada ne. Isto je bitno što TOČNO pišeš na izlaznim računima. No, za to je potrebno više informacija, a najedetaljnije ti tvoju situaciju može sagledati tvoje buduće knjigovodstvo.
Trebaš preporuku za knjigovodstvo u Zagrebu?