Prosjek mjesečne uštede hrvatskih građana u 2023. godini lagano je porastao u usporedbi s 2022., dostižući sada 73 eura (u 2022. bilo je 70 eura). Rezultati istraživanja provedenog u kolovozu 2023. godine od strane agencije IMAS za Erste Group na uzorku od 500 sudionika pokazuju zadovoljstvo štediša.
Najveći broj ispitanih osoba (31%) mjesečno štedi između 50 i 100 eura, dok samo 5% njih uopće ne štedi.
Ako gledamo štednju po dobnim skupinama:
- srednja dobna skupina (35 - 59 godina), štedi najveći iznos mjesečno - 92 eura,
- mlađe osobe (15 - 34 godine) imaju prosječnu uštedu od 73 eura,
- starija dobna skupina (iznad 60 godina), štedi 43 eura mjesečno.
Većina štediša (64%) štedi tako da odvajaju iznos koji im preostane na kraju mjeseca, umjesto da imaju unaprijed određeni fiksni iznos. Što se tiče spola, muški ispitanici u prosjeku uštede nešto više (79 eura) u usporedbi s ženama (66 eura). Unatoč tome, 70% ispitanih i dalje smatra štednju izrazito ili vrlo važnom.
Najčešći motivi za štednju u Hrvatskoj uključuju:
- stvaranje rezerve za neočekivane situacije (65%),
- osiguranje financijskog zaleđa za sebe i obitelj (44%), a
- 18% štedi za mirovinu.
Najmanje se štedi za edukaciju i obrazovanje (8%), što je blago smanjenje u usporedbi s prethodnom godinom. Postotak onih koji štede za veće kupnje, poput kuće, stana i automobila, povećao se na 28% (povećanje od 5%), dok 18% ispitanika štedi za putovanja (smanjenje od 3%).
Većina ispitanika (51%) čuva svoj novac na tekućem računu, dok postotak onih koji koriste štedni račun ili knjižicu ostaje na istoj razini kao i prethodne godine (37%). Također, 23% ispitanika ima životno osiguranje kao oblik štednje. 18% ispitanika nema nikakav štedni proizvod i novac čuva kod kuće ili u sefu, što je slično kao i prethodne godine.
Ove godine, 60% ispitanika u Hrvatskoj osjeća snažan utjecaj inflacije, što je povećanje u odnosu na 50% prošle godine. Pogoršanje financijskog stanja u protekle dvije-tri godine osjeća 53% ispitanika (+2pb), dok smatraju da je situacija ostala nepromijenjena 38% ispitanika (-5pb). Ispitanici koji smatraju da im se financijsko stanje poboljšalo iznose 8%, što je blago povećanje od 3pb u usporedbi s prethodnom godinom.