Uredba je u Hrvatskoj stupila na snagu 18. kolovoza 2024.
Ona za cilj ima obnoviti ekosustav u Europskoj uniji te se sve njezine članice obvezuju da će izraditi nacionalne planove obnove. I to u roku od dvije godine.
Prema toj Uredbi do 2030. planira se obnoviti najmanje 20 % kopnenih i morskih područja EU-a, dok se do 2050. godine očekuje obnova svih ekosustava koji zahtijevaju sanaciju. Podjelu sanacije radi u granama koje su definirane kao kopnene, morske, slatkovodne i urbane sredine.
Što se tiče kopnenih i morskih sredina – poseban naglasak stavlja se na ublažavanje i prilagodbu klimatskim promjenama te poboljšanje sigurnosti opskrbe hranom.
Kako bi procesi bili učinkoviti bitno je pratiti određene pokazatelje.
U poljoprivrednom ekosustavu to su indeks populacije travnjačkih leptira, udio poljoprivrednih zemljišta u krajolicima velike raznolikosti te zaliha organskog ugljika u mineralnim tlima koja služe za usjeve.
Za šumske ekosustave predviđeno je povećanje indeksa vrsta ptica i drveća koje pronalazimo u šumama.
Za urbane ekosustave države članice moraju osigurati da do kraja 2030. godine ne dođe do neto gubitka zelenih površina u urbanim područjima, kao ni do smanjenja prekrivenosti krošnjama stabala.
Također, države članice će uspostaviti mjere za obnovu isušenih tresetišta (močvara), osigurati sadnju najmanje tri milijarde dodatnih stabala na razini Europske unije do 2030. te uklanjanjem umjetnih prepreka u vodotocima kako bi se najmanje 25.000 km rijeka pretvorilo u rijeke slobodnog toka do 2030.