Postoje razne bolesti koje mogu "napasti" naše sobno bilje, kao što postoje i razni organizmi koji im mogu nauditi. Također, sobnom bilju možemo nauditi i mi sami ako ga, na primjer, zaboravimo zaliti pa se preuši ili ako ga pak previše zaljevamo. Od pretjeranog zaljevanja sobnom bilju može istrunuti korijen te će tada neminovno uvenuti.
Biljne uši su neprijatelj svog bilja, a pogotovo onog sobnog. Također su i najčešći organizam koji napada sobno i vrtno bilje. Kao prevenciju ili protiv biljnih uši možemo biljke zaljevati vodom od koprive. Recept je jednostavan, naberite veliku količinu koprive te ju ostavite nekoliko dana da stoji u vodi. Kasnije tom vodom zaljevajte biljke.
Crveni pauk je još jedan problem s kojim se možemo susresti u uzgoju sobnog bilja. Zbog njegovog djelovanja lišće požuti te ga je tada potrebno odstraniti.
Maleni puževi također mogu napasti sobno bilje. Njihovu prisutnost ćemo lako primjetiti jer će lišće bilja biti nagriženo. Puževi se skrivaju u zemlji u kojoj je biljka.
Razne gljivice mogu napasti sobno bilje i nanesti mu štetu. Jedna os bolesti koju biljka može dobiti od djelovanja gljivica je pepelnica , a samo joj ime govori o tome i kako izgleda. Naime, na listovima se pojave pepeljaste naslage.
Ove bolesti su najčešće bolesti sobnog bilja, a kada je riječ o tome koje biljke mogu napasti, nema pravila.